Üzümdeki Durgunluğu Bitirmek İçin Yeni Öneri

28 Eylül 2014 Pazar, 14:45

MANİSA’nın Sarıgöl İlçe Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzümündeki durgunluğu giderebilmek için süt ve fındıkta olduğu gibi okullarda ve kışlalarda dağıtılmasını önerdi.

Sarıgöl İlçe Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, yağmurlu hava sonrası ilçedeki bağları ziyaret etti. Üzümde durgunluğun olduğunu söyleyen Oda Başkanı Ülgen, Sarıgöl Ovası’ndaki üzüm bağlarında 250 bin ton yaş üzümün örtü altında kesilmeyi beklediğini belirtti. Geçen yıl kuru üzümün kilosunun 5 liradan satılmakta olduğunu belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Bu yıl kuru üzüm fiyatları geçen yıla göre yarı yarıya düştü. Yaş üzümler geçen yıl kilosu 1.2- 1.30 lira satılırken, bu yıl kilosu 0.60- 1 liraya satılmakta. Şaraplık üzümlerı geçen yıl kilosu 70 kuruşa satılırken, bu yıl 20-25 kuruş arasına geriledi. Oysa üzüm elde edilene kadar masraflar yüksek. Bu fiyatlar üzüm üreticisini zarar yazmakta. Fiyatların düşük olması nedeniyle üreticiler fiyatların artacağı umudu ile bekletiyorlar” dedi.

ÜZÜMLER OKULLARDA, KIŞLALARDA VERİLSİN

Üzümlerin değerlendirilmesi için çareler aramak gerektiğini dile getiren Ali İhsan Ülgen, “Süt, fındık okullarda veriliyor. Üzüm de bir şifa kaynağı bu nedenle üzümlerin kurusu okullarda öğrencilere dağıtılabilir. Kışlalarda yaş üzüm verilebilir. Ülke olarak üzüm tüketimini yapmamız gerekir. Günde bir avuç üzüm yemekle üzüm alışkanlığını sağlamak gerek” dedi. Oda Başkanı Ülgen, yağmurlu havaların bağların kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir