Tütün Yerine Çilek Yetiştirilecek

12 Ağustos 2014 Salı, 11:59

MANİSA ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan hibe ve kredi destekli olarak sağlandığı bilgisini veren Kanyılmaz, proje maliyetinin 5 yıla yayıldığını, çiftçilerin geri ödemelerini ise projenin başlamasından itibaren 2 yıl sonra yapmaya başlayacaklarını kaydetti.

Projeye, halkın yüzde 85’inin tütün ekimi ile geçimini sağladığı Tirkeş mahallesinden başladıklarını belirten Kanyılmaz, proje çerçevesinde çiftçilerin tütünden elde ettikleri gelirin 20 katından fazlasını elde etmesini hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu: “Projemizin hayata geçirilmesiyle birlikte tamamen ihracata dayalı çilek üretilmeye başlanacak.

Bir dönüm tütünden vatandaşımız masraflarını çıktıktan sonra 350 lira para kazanırken, çilek üretiminde ise 6 bin lira civarında para kazanacaklar. Gelirin de artmasıyla birlikte çilek ekimi bölgede yaygınlaşacak.” Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur ise ilçenin özelikle zeytin ve üzümüyle ön plana çıktığını, üreticilerin daha fazla kazanç elde edebilmeleri amacıyla alternatif ürünlere de ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Diğer ürünlere göre çilek üretiminin katma değerinin daha yüksek olduğunu belirten Okur, “Bu arazilerde çilek kolaylıkla yetişebilir. Çileğin şu an elde edilen ürünlere göre karlılığı çok daha yüksek durumdadır. Çilek üretiminde yoğun iş gücü programı olduğundan bölgedeki işsizlik oranı da azalacaktır.

Bölgede mevcut çilek alanlarını daha da yaygınlaştırarak üretimi, sektörle ilgili işletmeler kurulabilecek düzeye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Tütüne alternatif başka ürün arayışlarının da olduğunu belirten Okur, çiftçilere ceviz, arıcılık ve saanen keçi yetiştiriciliği gibi farklı alternatifler sunacaklarını sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.