Türkiye Halep için seferber oldu

15 Aralık 2016 Perşembe, 12:05

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen ‘Halep’e yol açın’ kampanyası kapsamında tüm ülke genelindeki aktivistler dikkatleri Halep’e çekmek için Reyhanlı’da toplanacak. İHH Manisa Temsilciliği de 150 kişilik bir ekiple Reyhanlı’ya doğru dualarla yola çıktı.
Suriye’nin Halep şehrinde yaşanan katliamları dünya gündemine taşımak isteyen İHH İnsani Yardım Vakfı üyeleri Manisa’nın Yunusemre ilçesinden Reyhanlı’ya doğru hareket etti. Yaklaşık 150 Manisalı aktivistin katıldığı konvoya İzmir’den gelen ekip de dahil oldu.
Yaptıkları etkinlik hakkında bilgi veren İHH Manisa Temsilcisi Necmettin Okumuş, “Manisa’dan Halep’e yol açın konvoyuyla bu sabah hareket ediyoruz. Konvoyumuz da bir minibüs, 3 otobüs, iki tane de şahsi araç olarak, İzmir’den bize katılacak olan konvoyla birleşip Uşak’a, Uşak’taki konvoyla birleşip Afyon’a, Afyon’da da birleşip inşallah akşam 17.00’de Konya’da ana konvoya katılıp oradaki programa katılacağız. Toplamda 150 civarında kişiyle Manisa’dan hareket ediyoruz. Bu akşam Konya’da kalınıp yarın 11.00 civarında Adana-Osmaniye-Hatay üzerinden Reyhanlı Cilvegözü’ne gidip orada kalacağız. Cumartesi günü de oradaki mitingler ve program sonrası da dönüşlerimiz olacak. Bu aktivist bir harekettir. İnsanları götürüyoruz bu hareketle. Şunu söylemek istiyorum Manisa’daki bütün halkımıza, bütün milletimize çok teşekkür ediyoruz. Bunu duyduklarından beri bize her türlü desteği ve yardımı verdiler. Ellerinde poşetlerle geldiler. Maddi manevi, gıdasal olarak her türlü yardımı yaptılar. Döndüğümüzde de inşallah bu toplanan gıdaları bir tırla göndereceğiz inşallah” dedi.

“Şu an 15’inci Haçlı Seferi yapılıyor”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli seferberlik ilanını da oldukça yerinde bulduklarını kaydeden Okumuş, “İstanbul’da patlayan bombayla Halep’te patlayan bombanın arasında, Ankara’da patlayan bombayla Arakan’da patlayan bombanın arasında hiçbir fark yok. Mesele aynı, amaç aynı. O yüzden şunu söylüyorum; şu ana kadar 14 tane Haçlı Seferi yapıldı bu 15’inci Haçlı Seferidir. Milli seferberlik kesinlikle uygulanması lazım. Bu halk el birliğiyle bu ümmeti ayağa kaldıracaktır. Dertleri budur” diye konuştu.

“Kendi ülkemizde huzurlu olmak yeterli değil”
Suriye’de ve Halep’te yaşanan sıkıntıları dünya gündemine taşımak istediklerini kaydeden İHH Ege Bölge Koordinatörü Bekir Çete, “Biz Müslüman olarak, biz Türkiyeliler olarak hem ülkemize yapılan bu darbelere hem de dünyadaki Müslümanlara yapılan bu zulüm ve sıkıntıları dünya ve Türkiye gündemine taşımak istiyoruz. Biz inanıyoruz ki sadece kendi ülkemizde huzurlu olmak yeterli değil. Bütün dünyada huzurun, mutluluğun olması gerekir. Komşumuz Suriye’de Halep’te bir zulüm var ve buna sessiz kalamayız. Türkiye’deki bütün Müslümanlara şu an Avrupa’dan da katılım oldu. Yüzlerce insan konvoyla şu an Türkiye’deler, konvoyla devam ediyorlar. Biz inşallah Türkiye’nin, dünyanın ve kamuoyunun gündemine Halep’i, Suriye’yi, dünyada işlenen zulümleri sokmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye’deki bu duyarlılık diğer Müslüman ülkelere de yansır”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Seferberlik ilanının da yerinde olduğunu ve her zaman destek verdiklerini kaydeden Çete açıklamasını şöyle tamamladı:
“Türkiye’deki bütün Müslümanlar, halkımız buna destek veriyor. 15 Temmuz’da buna destek verdik, meydanlara inerek canımızla biz bunu ödedik. Şimdi ekonomik olarak geldiler üzerimize. Cumhurbaşkanımızın ‘Dolarlarınızı bozdurun, Eurolarınızı bozdurun’ sözüne bütün halk olarak 7’den 70’e destek olduk ve dün itibariyle de dün söylemiş olduğu seferberlik zaten var olan seferberliği bütün halk olarak her türlü darbelere, her türlü teröre karşı beraberce, Cumhurbaşkanımızın yanında devam edeceğiz. Tabi bu Türkiye’de oluşan bir seferberlik. Biz diyoruz ki Suriye’ye de Halep’e de bir seferberlik olsun. Şu anda yüz binlerce insan, tekrar anlaşma sağlandığı söyleniyor, büyük ihtimalle onlar Türkiye’ye doğru sınıra İblid’e doğru gelecekler. Orası savaş bölgesi. Yüz binlerce insana battaniye, yiyecek, gıda ihtiyacı olacak. Diyanet İşleri Başkanlığımızın başlatmış olduğu bütün Türkiye’deki STK’ların da destek verdiği bir kampanya var şu anda. Biz de onun içerisindeyiz. Şu ana kadar bir ay içerisinde biz 500 tır, illerden temsilciliklerimizin de çalışmasıyla Reyhanlı ve Kilis’e gönderdik. Bunun yanında Diyanet’in yapmış olduğu, Deniz Feneri’nin yapmış olduğu diğer STK’ların yapmış olduğu çalışmalar çok güzel. Türkiye’deki bu duyarlılık, bu ümmet bilinci inşallah diğer Arap ülkelerine ve Müslüman ülkelerine de yansır, yansıyacağına da inanıyorum. Bu birliktelik, bu yardımlaşma inşallah güzel şeylere vesile olacaktır.”
Yunusemre İlçe Müftüsü Şakir Kırkız tarafından yaptırılan duanın ardından İHH’li aktivistler Uşak’a doğru konvoyla yola çıktı. Uğurlamaya Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner ve yönetimi, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir