Tüp Bebek ile Doğan Bebeklerde Sağlık Problemi Olur Mu?

21 Eylül 2018 Cuma, 09:17

Çiftlerin bebek sahibi olmak için başvurdukları bir tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi en çok olumlu sonuç alınan tedavi içerisinde yer alıyor.

Tüp bebek tedavisi en çok tercih edilen ve başarı oranı yüksek olan tedavidir. Uzmanların bu süreçte hastalara dikkat etmeleri gereken konuları belirterek başarı oranını daha kolay sağlamaya yardımcı olurlar. Doğru tüp bebek merkezi seçimi de en az tüp bebek tedavisi kadar önemlidir.

Kişilerin dikkat etmeleri gereken konuların yanı sıra bu tedavi yöntemine yaklaşımlarında tüp bebek ile doğan bebeklerde sağlık probleminin yaşanılıp yaşanmayacağı oluyor. Bu konu hakkında açıklık getirmek isteyen uzmanların yaptığı açıklamada tüp bebek tedavisi ile dünya ya gelen bebeklerin sağlık sorunları yaşamadığı ve yaşayacağı sağlık sorunları oranının normal doğum ile dünya ya gelen bebekler ile aynı oranda olduğu belirtiliyor. Doğumda veya doğum sonrasında bebeklerde yaşanacak olan sağlık sorunlarının tedavili veya tedavisiz her doğumda olabilme ihtimali olan sağlık sorunları ile aynı seviyede olduğu söyleniyor.

Kişilerin akıllarına takılan ve tedavi sürecinin bilmeden ön yargı içerisinde oldukları görülüyor. Tüp bebek tedavi sırasında  kişilere yumurtalıkların uyarılması için verilmiş olan ilaçlar ve uygulanan yöntemler sadece yumurtanın spermle döllenmesine yardımcı olmak ve embriyonun oluşmasına katkı sağlamak için destek oluyor. İlaç ile verilen destek sonrasında  ise embriyo anne rahmine transfer edilmekte. Kişilerin vücudunda ani durumların olması ile laboratuar ortamında gerçekleştirildiğini belirtelim. Tüp bebek tedavisi sonrasında oluşan gebelik ile normal gebelik ve tüp bebek gebelikleri arasında herhangi bir fark olmadığını uzmanlar vurguluyor.

Gebelik sürecinden sonra ise doğum ve doğumdan sonra bebeğin gelişim süreci ile bundan sonraki aşamalarda, normal gebeliklerin sürecinden geçerek doğan bebekler gibi aynı süreçlerden geçtikleri söyleniyor. Bu sebepten dolayı  her iki yöntemle doğmuş olan bebekler arasında herhangi bir fark olmadığı görülüyor.

 

Sizde yorum yapın..