TUİK MANİSALILARI UYARDI!

12 Kasım 2014 Çarşamba, 12:55

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürü Dr. Mehmet Akyol, Bölge Müdürlüğü’nün Manisa, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar illerini kapsadığını söyledi. 2014 yılında işyerlerine uygulanan ceza miktarının 2 bin 281 TL olduğunu ifade eden Akyol, haneler içinse 959 TL kesildiğini söyledi.

 

TÜİK olarak işyerleriyle ilgili birçok anket yaptıklarını belirten Akyol, anketlerini yıllık, aylık ve 3 aylık olmak üzere çeşitli periyodik aralıklarla yapıldığını kaydetti. Yıllık sanayi hizmet anketi, yıllık sanayi ürün anketi, girişimcilerde bilişim teknolojileri anketi, sanayi AR-GE, Radyo TV anketi gibi çeşitli anketler gerçekleştirdiklerini ifade eden Akyol, bu anket çalışmalarını farklı bir yöntemle yaptıklarını, her bir işyerini farklı bir şifre verdiklerini söyleyen Akyol, “İşyerlerinin verilerini bu şifreyle girmesini sağladık. Yaklaşık 6 bin civarında işyeri var. İşyerleri verileri girerken, biz ise kontrol işlemlerini yapıyoruz. Bu 6 bin işyerinden sadece 8’ine tenkit yazısı yazdık. Yani bilgiyi vermezseniz ceza keseriz diye yazı yazdık. Tenkit yazısı gönderdiğimiz 8 işyerinden 3’ü bize cevap vermedi. Bizde cevap vermeyen 3 şirkete 2 bin 281 TL’den toplam 6 bin 843 TL ceza kestik” dedi.

 

Hayvancılık ve tarımla ilgili anketlerinde gerçekleştiğini ifade eden Akyol, bu anketlerin aylık olarak yapıldığını dile getirerek, 528 işyerinin bu kapsamda yer aldığını kaydetti. Akyol, hayvancılıkla uğraşan 528 işyerinden 7’sine tenkit yazısı yazdıklarını söyleyen Akyol, 7 işyerinin de tenkit yazısına cevap verdiğini vurgulayarak, hiçbir cezai işlemin uygulanmadığını söyledi.

 

Bilgi vermeyen hanelere de kesilen cezalar hakkında da bilgi veren Akyol, “Enflasyonu belirleyen Hane halkı bütçe anketimiz var. İşsizlik rakamlarını belirleyen anketimiz var. 7 haneye 959 TL’den 6 bin 713 TL ceza kestik. Bu cezalar bölge müdürlüğü bünyesinde yer alan 4 ili kapsıyor. Bizden çalışanlar gittiği zaman vatandaşlar TÜİK’ten gelip gelmediğini, kurum kartının olup olmadığını sorması lazım. Çünkü çok farklı durumlarla karşılaşabiliyoruz. Dolandırıcılar çıkabiliyor. Benim imzamın bulunduğu görevlendirme yazısı var. Bunları sorması lazım. Eğer bizdense cevap verecek, bizden cevap vermeyecek. Bizi arayabilir. Ben devlete bilgi vermek istemiyorum dediği zaman biz ona tenkit yazısı gönderiyoruz. Bu yazı kendisine ulaştıktan 7 gün içinde cevap vermek zorunda. Cevap vermediği takdirde o zaman cezai işlem uyguluyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir