TRAFİK DEDEKTİFLERİ İŞ BAŞINDA

01 Ekim 2014 Çarşamba, 15:21

EMNİYET Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında başlatılan ‘Çocuklar İçin Trafik Eğitimi Trafik Dedektifleri Projesi’ kapsamında bu yıl da Manisa’daki öğrencilere eğitim verildi.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY) işbirliğinde, OPET A.Ş.’nin desteği ile 3-17 yaş grubundaki çocuklara yönelik hazırlanan ve 2013 yılında hayata geçen ‘Çocuklar İçin Trafik Eğitimi Trafik Dedektifleri Projesi’ bu yıl da okullarda başladı.

Proje kapsamında ilk eğitim Şehzadeler İlçesi’ndeki Gazi Ortaokulu’nda 7’inci sınıf öğrencilerine verildi. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Eğitim Büro Amirliği’nde görevli Komiser Yardımcısı Atalay Çırpan, trafik polisleri Menekşe Keçirsiz ile İlker Oğuz, öğrencilere trafik kuralları konusunda bilgi verdi. Komiser yardımcısı Atalay Çırpan, projenin amacının trafik kuralları bilincini küçük yaşlarda topluma aşılamak olduğunu ifade ederek, “Proje ile toplumun en küçük kesimi öğrencilerimize trafik kuralları bilincini aşılayarak, kazaların en aza indirilmesini istiyoruz. Şunu unutmayalım ki öğreneceğimiz her bir kural trafikte bir kişinin yaşamını kurtaracak. Trafik kuralları sadece araç kullananları değil, toplumun her kesimini ilgilendiriyor” diye konuştu. Komiser Yardımcısı Çırpan, eğitimlerin eğitim-öğretim yılı boyunca tüm okullarda devam edeceğini ve 1’inci sınıf ile anaokul öğrencilerine trafik eğitim parklarında uygulamalı, ortaokul ve liselere ise teorik eğitimlerin verileceğini dile getirdi.

Komiser Yardımcısı Çırpan’ın ardından, trafik polisi Menekşe Keçirsiz öğrencilere slayt eşliğinde trafik kuralları konusunda bilgiler verdi. Özellikle ortaokul ve lise dönemindeki gençlerde motosiklet kullanımının yaygın olduğunu ifade eden Keçirsiz, “Motosiklet kullanan gençlerimizi özellikle kask takması konusunda uyarıyoruz. Kaskın onların hayatlarını kurtaracağını anlatıyoruz. Kask konusunda Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’nün nasıl titizlikle durduğunu ve yaptığı uygulamalar hakkında bilgiler veriyoruz” dedi. Eğitimin sonunda öğrencilere üzerlerinde trafik kuralları işaretleri bulunan cetvel, kalem ve not defterinden oluşan çeşitli hediyeler verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir