Toprak altından çıkan su borularının hali şaşırttı

09 Ocak 2018 Salı, 20:20

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün Manisalılara daha sağlıklı içme suyu ulaştırmak için hayata geçirdiği depo, tesisat ve hat yenileme çalışmalarını sergi düzenleyerek kamuoyuna sundu. Sergiyi gezen Başkan Ergün, “Halkımız müsterih olsun. MASKİ Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir vatandaşımızın hizmetindedir, emrindedir ve her türlü işin takipçisidir. Bu böylece bilinsin” diye konuştu.
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Manisa’nın 17 ilçesindeki vatandaşlara daha kaliteli ve sağlıklı içme suyu temin etmek amacıyla gerçekleştirdiği depo bakım onarımı ve tesisat yenileme çalışmalarına yönelik bir sergi düzenledi. Depoların eski hallerinin fotoğraflarla ortaya konduğu sergide, eski vanaların yanı sıra, değiştirilen su boruları içerisinden çıkan yabancı maddeler de sergilendi. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi 2018 Ocak ayı Meclis Toplantısı öncesinde sergiyi inceledi.
“Amacımız eskiyi eleştirmek değil”
Başkan Ergün, “Burada sergilenen manzaradan sonra ben söyleyecek kelime bulamıyorum. Durum apaçık ortada. Ancak amacımız herhangi bir şekilde eskiyi eleştirmek değil. 30-40 sene önce yapılmış olan bu yatırımlar, o zamanların imkanları dahilinde yapılmış çalışmalardır. Ama tabii ki zaman içerisinde bu hale gelmişler. Büyükşehir olduktan sonra, 2014 yılının Temmuz ayında kurulan MASKİ Genel Müdürlüğümüz bünyesinde 17 ilçemizde 1080 mahallemizde bu depoların yenileme çalışmalarını hayata geçirdik. Bu 1080 mahallemizdeki içme suyu depolarının önceki ve sonraki hallerini burada gayet net olarak görebilirsiniz. Ki bunlar sadece her ilçeden alınmış olan bir ya da iki örnek fotoğraflardır” dedi.
İl genelinde 476 adet içme suyu deposu yenilendi
Başkan Ergün, “Şuana kadar 476 tane içme suyu depomuzu yeniledik. Artık hiçbir şekilde kullanılamayacak durumda olanlar için ise sıfırdan kompozit, galveniz ve betonarme depolar inşa ettik. Aynı şekilde 1080 mahallemizin klorlama sistemlerinin de otomatik sistemlerle yenilemelerini hayata geçirdik. Son kalan 150 ila 180 civarı depomuzun otomatik klorlama sistemlerindeki çalışmalar da bilfiil devam ediyor. Turgutlu Prestij caddelerimizden Akçakmak gibi ilçe merkezlerimizde yaptığımız altyapı yenileme çalışmaları esnasında çıkan eski boruların, tesisatların burada sergilenen hali ortada” diyerek hayata geçirilen bu çalışmalarla kat edilen yola dikkat çekti.
“Halkımız müsterih olsun”
Enerji tasarrufu adına yapılan çalışmalara da değinen Başkan Ergün, “MASKİ Genel Müdürlüğümüz aynı zamanda, ilçe merkezleri ve beldelerimizin yanı sıra mahallelerimizde de enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla pano ve sondaj pompa yenileme ve yedeklemelerini de bir bir gerçekleştiriyor. MASKİ Genel Müdürlüğü, sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temini için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. İnsanlarımız maalesef yıllarca bu küflü, paslı, kunduzlu, otlu, kireç bağlamış bu borulardan sular içmişler. Göreve ilk geldiğimiz günden beri en öncelikli işimiz bunların yenilenmesiydi ve halen de bu çalışmalarımızı bitirme noktasına yakın bir şekilde sürdürüyoruz. O yüzden halkımız müsterih olsun. MASKİ Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir vatandaşımızın hizmetindedir, emrindedir ve her türlü işin takipçisidir. Bu böylece bilinsin” dedi.

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..