TOKİ’DE KURA TARİHİ AÇIKLANDI

02 Nisan 2016 Cumartesi, 15:28

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ ve Yunusemre Belediyesi tarafından hayata geçirilen 5 bin 500 konutluk Akgedik Projesi’nin temel atma töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı  Ergün Turan son 2 yıldır binaları yüksek katlı inşa etmediklerini belirterek, “Hiç bir şehirde, ilçede en yüksek bina Toplu Konut İdaresi binası olmayacak” dedi.

Turan, TOKİ ve Yunusemre Belediyesi tarafından hayata geçirilen 5 bin 500 konutluk Akgedik Projesi’nin temel atma töreninde, evliyalar ve şehzadeler şehri  Manisa’nın TOKİ için önemli bir kıymete sahip olduğunu söyledi.

Manisa için şimdiye kadar 5 bin 843 konut ihale edildiğini, bunun 3 bin 726’sının bitirilerek hak sahiplerine teslim edildiğini anlatan Turan, ayrıca iki 300 yataklı, bir 200 yataklı, bir 75 yataklı, bir de 25 yataklı olmak üzere 5 hastane ihale ettiklerini, 300 ve 200 yataklı olanların bitirildiğini dile getirdi.

Turan, kentte 9 okul, 2 pansiyon, 1 engelsiz yaşam merkezi, 45 ticaret merkezi, 8 cami ve çeşitli kamu binalarının inşaatlarının bulunduğunu kaydetti.

Akgedik Projesi’yle bölgenin 3-4 yıl içinde 20-25 bin insanın yaşadığı şirin ve modern bir kasabaya dönüşeceğini dile getiren Turan, şöyle devam etti:

“Bin 101 konutun inşaatı başladı. Bu proje 50 bloktan oluşuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da bizden talep ettiği gibi son 2 yıldır TOKİ binalarını yüksek katlı olarak inşa etmiyoruz. Kurum içinde sloganımız var, hiç bir şehirde, ilçede en yüksek bina Toplu Konut İdaresi binası olmayacak. Bu proje de 4-5 katlı binalardan oluşan, çok modern yeni bir yaşam alanı olacak. Proje 2017 yılının 8 ya da 9. ayı gibi teslim edilecek. İlk etabın 130-140 milyon liralık bir yatırım bedeli var. 39 iş yeri, bir cami de var. 2. etap için ihale hazırlıkları yapılıyor. 2. etaba ise 7’inci ayda başlamayı düşünüyoruz. Bu proje ile sadece TOKİ’nin Akgedik’e yapacağı yatırım 750-800 milyon liradır.”

Projenin yeşil alanlarıyla da dikkati çektiğini vurgulayan Turan, kişi başına düşecek yeşil alan miktarının  Avrupa standartlarının 1,5 katı olacağını söyledi.

Daha sonra Akgedik sakinlerinin taleplerini dinleyen Turan, ilk etap kuraların mayıs ayı sonunda çekileceğini belirtti.

Yunusemre Belediye Başkanı  Mehmet Çerçi de mahalle sakinleriyle burada yapılan modern şehri bütünleştireceklerini, onları hiçbir konuda mağdur etmeyeceklerini ifade etti.

Törene  AK Parti  Manisa milletvekilleri  Murat Baybatur ve  Recai Berber de katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir