TOKİ PROJESİ ANKET ÇALIŞMASI BAŞLADI

14 Ekim 2014 Salı, 17:06

Yunusemre Belediyesi’nin TOKİ ile birlikte hayata geçirmeye hazırladığı toplu konut projesi için ilk resmi adım atıldı. Manolya meydanında stantlar kuruldu, anket için formlar dağıtıldı. Vatandaşlar ise Yunusemre Belediyesi’nin standına yoğun ilgi gösterdi.
Yunusemre Belediyesi orta ve dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapıyor. Proje için Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi öncülüğünde yapılan girişimler sonucu Toplu Konut İdaresi Yunusemre ilçesine 3 bin 450 adet konutun yapımı için yatırım kararı aldı. Projenin toplam maliyetinin 400 milyon TL’yi aşması bekleniyor.
İLK ÖNCE ANKET
Yunusemre Belediyesi anket çalışmasıyla başvuruların ilk ayağını başlattı. Manolya meydanında stantlar kuruldu, anket için formlar dağıtıldı. Ankette vatandaşa konutların oda sayıları ve fiyatlarla ilgili sorular yöneltiliyor. Aynı zamanda vatandaşların bilgilendirildiği ankette başvuru şartlarıyla ilgili de önemli bilgiler yer alıyor. Ortaya çıkacak olan istatistikler ışığında Yunusemre ilçesinde inşa edilecek olan konutların model ve sayısı netlik kazanmış olacak. Stantlar her gün farklı noktalarda kurulacak.
ŞARTLAR NELER?
Tahmini satış bedeli 80-85 metrekare konutlar için 85.000 -110.000 TL olarak belirlendi. Ankete katılan vatandaşlar daha sonra belediye bünyesinde başlatılacak olan ön kabul için tekrar başvuru yapacaklar. Konut bedelinin yüzde 12’si peşinat olarak başvuru sırasında TOKİ’nin hesabına yatırılacak. Yapılacak olan toplam konut adedi başvuru sayısının altında kalırsa konutlar kurayla hak sahiplerine verilecek. Başvuruda bulunan kişinin 25 yaşını doldurmuş olma şartı aranıyor. Hane halkı net gelirinin 2 Bin 600 TL veya altına olması gerekiyor. Ayrıca kişilerde yerleşim biriminde en az bir yıldır ikamet ediyor olması gerekiyor.
Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, konut probleminin Manisa’nın kanayan yarası haline geldiğine dikkat çekti. Çerçi, “Bu sorunu çözmek için çok önemli adım attık. Anketler başladı. Yakında kesin başvurular da başlayacak. TOKİ’yle birlikte Yunusemre ilçemize modern yerleşim alanları oluşturacağız.” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir