Ticari Davalarda Arabuluculuk

21 Ocak 2022 Cuma, 09:11
Ticari Davalarda Arabuluculuk

1 Ocak 2019 itibariyle ticari anlaşmazlıklarda arabuluculuğa başvurmak dava koşullarından biri haline getirilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak Türk Ticaret Kanunu’na şu madde eklenmiştir:

Madde 5/A- (1) Bu Kanunun 4’üncü maddesinde ve diğer kanunlarda belirtilen ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır. 

Ticaret Mahkemelerinde izlenen bu yöntem zorunlu arabuluculuk yöntemine girmektedir. Arabuluculuk yöntemlerine girmeden önce arabuluculuğun ne olduğundan bahsedelim. Arabuluculuk taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığı mahkemeye başvurmadan önce tarafsız ve önyargısız olarak ve arabuluculuk eğitimi almış kişi desteğiyle çözme yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Arabulucu ise sistematik teknikler uygulayarak görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, tarafların birbirlerini anlamalarını kendi çözümlerini üretmelerini ve aralarında iletişim kurulmasını sağlamaya çalışan tarafsız mesleğinde en az 5 yıl tecrübeye sahip hukuk fakültesi mezunu kişilerdir. Arabulucular süreç içerisinde karar veren kişiler değillerdir aynı zamanda çözüm de önermezler. Taraflar kendi aralarında anlaşarak çözüm yolunu bulmaya çalışırlar. Arabulucu taraflar arasındaki uyuşmazlığı ve her iki tarafına menfaatine uygun olabilecek durumları tespit ederek tarafların sonuca ulaşmalarını sağlamaya çalışırlar.

Arabuluculuk kendi içinde zorunlu ve ihtiyari arabuluculuk olmak üzere ikiye ayrılır. Zorunlu arabuluculuklar genelde kanunlar tarafında belirlenmiş durumlarda adli makamların iş yükünü hafifletmek amacıyla zorunlu tutulan arabuluculuk yöntemidir. İhtiyari arabuluculukta ise tarafların kendi aralarındaki özel anlaşmazlıkları için kullandıkları arabuluculuk yöntemlerinden biridir. Şişli avukatlık büroları arabuluculuk yönteminin faydalarının neler olduğunu size daha detaylı anlatabilir. Böylece uzun ve maddi açıdan yorucu adli süreçlerden uzak kalmış olursunuz. Taraflardan biri arabulucuya başvurulması amacıyla çağrıda bulunabilir ancak bu durumda 30 gün içerisinde cevap verilmesi gereklidir aksi durumda teklif reddedilmiş sayılır.

Arabuluculuk sonunda anlaşmaya varıldığı takdirde ortaya çıkan anlaşma bağlayıcıdır. Taraflardan birinin anlaşmaya uymadığı durumlarda ilgili mahkemeye başvuru yapılarak anlaşmanın yerine getirilmesi için hukuki yollar aranabilir. Kamu düzenini ilgilendiren davalar hariç bütün davalar için arabulucuya başvuru yapılabilir. Arabulucu atanmasını istediğiniz durumlar varsa Şişli hukuk büroları ve avukatları arayarak istediğiniz özelliklerde bir arabulucu ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.