SUYA İNDİRİM KONUSUNDA MASKİ’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

09 Ağustos 2015 Pazar, 20:24

MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, siyasi bir partinin il başkanı tarafından kurumlarını hedef alan açıklamalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Asılsız, tamamen siyasi olarak kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik yapılan açıklamaların gerçek dışı olduğunu ifade eden Koç, “MASKİ Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla alınan karar üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı yetkisini kullanmış ve ilgili kararı genel kurula iade etmiştir. İlgili karar kesinleşmediğinden uygulamaya konulmayacağını, kendisi de hukukçu olan il başkanının bilmemesi düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.

Manisa’da siyasi bir partinin il başkanının, MASKİ’nin genel kurul kararını uygulamadığı yönünde kurumlarını hedef aldığını dile getiren MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, konu üzerine kamuoyunu bilgilendirmek adına açıklama yapma gereğinde bulunduklarını söyledi. MASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2560 Sayılı Yasa Madde 1 son fıkra hükmü gereğince tüzel kişiliğini haiz ayrı bir kamu kurumu olduğunun altını çizen Koç, “Bilindiği üzere 26.05.2015 tarihinde MASKİ Genel Kurulu’nda ilgili karar olarak oy çokluğuyla alınmıştır. Ancak bu karar Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından yasal süreci içerisinde, Genel Kurul’a yeniden görüşülmek üzere gerekçesi ile 29.05.2015 tarihinde iade edilmiştir. Genel Kurula iade edilen karar, 2560 Sayılı Yasa’nın 5. Maddesi 1. Fıkrası hükmü uyarınca, Kasım 2015 Genel Kurul gündeminde yeniden görüşülecektir.

Kesinleşmeyen Kararı Uygulamaya Koyamayız

Kendisi de hukukçu kimliğiyle tanınan il başkanının ilgili yasalardan haberinin olmamasını düşündürücü olarak değerlendiren MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, “Yukarıda belirttiğimiz gibi ilgili madde, hukuka aykırı görüldüğü için yeniden genel kurula gönderilmiştir. Dolayısıyla ortada kesinleşen bir karar yoktur. Hal böyle olunca kesinleşmeyen ve yürürlükte olmayan bir karar üzerine MASKİ’nin, su indirimine gitmesi olağan dışıdır” diye konuştu.

MASKİ ve Büyükşehir Ayrı Kurumlar

Kurumlarını hedef alan açıklamaların yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’ni de konunun içerisine çekildiğini ifade eden MASKİ Genel Müdürü Koç, “MASKİ Genel Müdürlüğü 2560 Sayılı Yasa Madde 1 son fıkra hükmü gereğince tüzel kişiliğini haiz ayrı bir kamu kurumudur. MASKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanları aynı olmasına karşın, yürütülen hizmetler birbirinden farklıdır” dedi.

Su Faturalarının Artırımı Söz Konusu Değil

MASKİ Genel Müdürlüğü olarak su fatura tutarlarının artırılmasının asla söz konusu olmadığını belirten Koç, “2014 yılı Mart ayında yapılan Mahalli İdareler Seçiminden önce su faturalarını tahsil etmeyen veya sayaçları okumayan belediyeler, fatura miktarının artmasına ve vatandaşımızın gereksiz yere gecikme faizi ödemesine sebebiyet vermişlerdir. Kurumumuzu haksız yere eleştirenler, zamanında okuma yaptırmayıp vatandaşın faturalarının kabarmasını tahmin edemeyen yöneticilerdir” dedi.

MASKİ Yatırımlarını Sürdürüyor

Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte yeni kurulan MASKİ’nin, diğer illere oranla yapılanmasını daha kısa sürede tamamladığını hatırlatan Koç, “Sayın İl Başkanı, Büyükşehir olan illerde yeni kurulan su idarelerini incelediğinde kurumumuzun hangi aşamada olduğunu görebilir. Bilindiği üzere kendisinin daha önce yaptığı, “Manisa genelinde alt yapı ve su sorunu yok” açıklamasına karşı Manisa’da halen ilçelerde ve köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde sorunlar oldukça fazladır. MASKİ’nin bu tür tartışmaların içerisine girecek vakti yoktur. MASKİ yatırımlarına ara vermeden devam etmektedir” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir