Suudi Arabistan

16 Eylül 2016 Cuma, 03:14

Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ülke olan ve başkenti Riyad olan Suudi Arabistan ekonomik yapısını çıkarılan petrol ve turizm oluşturmaktadır. Hac ve umre ziyaretleri için her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu kutsal toprakların bulunduğu ülke gelirinin büyük bir çoğunluğunu buradan elde etmektedir. İklimi çöl iklimi olan ülke çok sıcak bir ülkedir.  Ülkenin para birimi Riyal olup resmi dili Arapçadır.

Umrede Kıyafet Seçimi

Umrenin yapıldığı Mekke ve Medine’nin içinde bulunduğu Suudi Arabistan ülkesi sıcaklıkları yazları 45 – 50 derece, kışları ise 25 – 30 derece arasındadır. Geceleri ise hemen hemen 20şer derece düşen hava sıcaklıklarına uygun kıyafet seçimi yapmak oldukça önemlidir. Umre ziyareti yapmak isteyenlerin bu durumu göz önüne alarak ince, pamuklu ve keten kıyafetler seçmesi gerekir. Bu ve bu gibi öneriler umrecilere umreye gitmeden önce umre turları tarafından mutlaka yapılmaktadır.  Bununla birlikte, çocuklarını da umreye götürecek olan ailelerin çocukları sıcaktan koruyucu önlemler alması gerekmektedir.  Koruyucu güneş kremi, şapka, güneş gözlüğü, sıcaklığı emmeyen açık renkli, pamuklu ve bol kıyafetler çocukların bu sıcaklıktan en az şekilde etkilenmesini sağlayacaktır.

İlk Kez Pasaport Alacaklar

Umreye gidecek olanların ilk kez pasaport çıkarması için aşağıda belirtilen belgelerle birlikte bulunduğu ilin emniyet müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir.  Belgeler şunlardır: Biyometrik fotoğraf, üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, pasaport harç ve cüzdan bedeli ödendiğine dair belge. Burada en önemli nokta, pasaport başvurusu yapacak olan kişinin başvuru esnasında kendisinin bulunması gerekmektedir. Vekaleten müracaat yapılmasına izin verilmemektedir.  Başvuru esnasında pasaport alacak kişinin parmak izi de alınmaktadır.  Umreye gitmek için Arabistan konsolosluğundan alınacak vize işlemlerini http://silatur.com.tr/umre gibi firmalar umreciler için yapmaktadır. Pasaport ve vize almak için başvurularda ödenmesi gereken ücretler firmaların belirlediği umre fiyatları içine dahil değildir.

Umre için Valiz Hazırlığı

Günümüzde umre turları tarafından organize edilen umre ziyaretleri ortalama 2 ile 3 hafta arası olarak belirlenir.  Dolayısıyla, valiz hazırlama aşamasında kalınacak olan bu süre göz önüne alınmalıdır.  Ayrıca, ziyaret edilecek bölge çok sıcak olduğundan sıcaklığı en az hissettirecek kıyafetlerin seçimi de önemlidir.  Bütün bunlar ışığında valizde olması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.  İnce, pamuklu ve keten, bol kıyafetler, iç çamaşırı, çorap, terlik veya sandalet, ihramdan çıkmak için gerekli olan saç kesimi için makas, kadınlar için pamuklu başörtüleri, kişisel temizlik ve bakım ürünleri, çocukları ile birlikte gidenler için çocukları güneşten koruyacak kıyafetler ve çocuğun kişisel ihtiyaçları.  Ayrıca, küçük çocuklar için bebek arabası götürülmesi aileye büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır.  Bir de şunu belirtmek gerekir. Umreye giderken ilk gidilen yer Mekke ise ihrama girileceği için ve ihramlıyken kokulu ürünler kullanmamak gerektiği için ihramlı olunan vakitlerde şampuan, duş jeli, vb. gibi ürünlerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. İhramdan çıktıktan sonra Mekke’de olunsa bile bu ürünleri kullanmakta bir mahzur yoktur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir