Su Kaçağı Tespit Şubeleri

03 Ağustos 2018 Cuma, 17:27

Su gider boruları pis ve temiz suyun giderilmesi ve uygun noktalara boşaltılması işlevini gören yapılardır. Evlerde, iş yerlerinde ve insanların fiilen bulundukları her yerde su ihtiyaçlarının karşılanması sebebiyle bu yapıların varlığı mevcuttur. Su kaçağı sorunu ise gider hatlarından döktüğümüz pis ve temiz suyun tahliyesini sağlayan borularda oluşan kırık ve çatlakların sebebiyle oluşan su sızıntılarıdır. Su tesisatı borularından oluşan u kırık ve çatlaklar, hasar almış borularda su sızıntısı sorununa sebep olmaktadır. Önemsenmeyen ve bir şey olmaz mantığında yaklaşıldığında bu sorunlar hasar tespiti yapılıp müdahale edilmediğinde oldukça büyük problemler yaratabilir. Su kaçağı bulma ekipleri tarafından yapılan hasar tespiti sonucunda oldukça pratik ve kısa süren işlemler sonrasında bu sorunlar çözüme ulaşmaktadır.

Su Kaçağı Tespiti Yapılmazsa Ne Olur?

  • Su tesisatı borusunda oluşan çatlaklar bulunduğunuz mekânın alt katında tavan rutubeti yapabilir.
  • Duvarda rutubet haricinde leke oluşumu sağlayabilir.
  • Önemsenmeyen su kaçakları küçük çatlaklardan büyük deliklere dönüşebilir ve su baskını sorunu oluşabilir.
  • Özellikle tuvalet ihtiyacının karşılandığı mekânlardaki su kaçaklarının tespiti yapılmazsa mikrop ve bakteri ortamı oluşabilir ve sağlık tehdidi sorunları baş gösterebilir.

Su Kaçakları Sebebi Nedir?

  • Su tesisatının yapımında ucuz ve kalitesiz boru kullanımı
  • Su tesisatı yapımında ustaların yaptıkları hatalar sonucu boru zedelenmesi
  • Su sızıntısında tesisattan gelen yüksek su basıncı sonrası çatlak ve kırık oluşması
  • Demir tesisat borularının zamanla çürümesi ve yıpranması sonucu oluşan çatlak ve kırıklar
  • Eski yapılarda oluşan zaman aşımı sonrasında oluşan dayanıklılığın yitirilmesi

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Evde suyun kullanıldığı alanlarda ön tespit yaşayanlar tarafından anlaşılır. Duvar boyalarında kabarma ve dökülme yaşanıyorsa duvar arkasından geçen borulardaki ir su sızıntısı duvarın ıslanmasına sebep olur. Yine fayans aralarından ve betonlardan gelen su sızıntısı buna işarettir. Duvarlarda ve tavanlarda oluşan küflenme, rutubet ve pis koku oluşumu ıslaklık sebebiyle oluşan sorunların başındadır. En kolay anlaşılan ve emin olunmasına yardımcı olacak bir diğer sebep ise su saatini gözlenmektir. Kapalı su saati dönmeye devam ediyorsa binada su kaçağı olduğu anlaşılır. Özellikle banyo ve mutfak gibi suyun kullanıldığı alanların ıslanması ve rutubet oluşumu su kaçağı bulma noktasında yol göstericidir.

Su kaçağı oluşmuşsa yapılması gereken ilk önemli nokta su kaçağı şubelerine ulaşmak ve hasar tespiti yaptırmaktır. Günümüzde gelişen teknolojinin de yardımıyla eskisi gibi kırmadan su kaçağı tespitleri yapılabilmektedir. Bu sayede herhangi bir zahmete girmeden kişiler hasar tespiti yaptırabilir ve kaçağın olduğu yerde yoğunlaşarak diğer noktalara hasar vermeden basit yöntemlerle bu sorundan kurtulabilir. Su kaçağı tespit şubeleri sayesinde evinize ve iş yerinize en yakın şubeye ulaşıp kırmadan su kaçağı tespiti yaptırabilirsiniz. Termal kamera ve dinleme aletleriyle yapılan bu kırmadan su kaçağı bulma oldukça basit bir yöntem olup tespit yapıldıktan sonra su kaçağı olan alana tadilat işlemlerini yapacak ustaların yardımıyla hasar ortadan kaldırılır. Su kaçağı sorunlarının başında kalitesiz boru kullanımı gelmektedir. Oluşan hasarın tespitinden sonra sorun çözümünde kaliteli boruların kullanılması oldukça önem teşkil eder. Gelişmiş kameralı cihazlarla gider borularının görüntülenmesi ve sorunun büyüklüğünün tespit edilmesi su kaçağı bulma şubeleri tarafından gerçekleştirilen oldukça basit işlemlerdir. Bu da su kaçağı yaşayan kişiye zahmetsiz bir hizmet sunmak için oldukça önemlidir. Yapılan hasar tespiti sonrasında sorun yaşanan bölgenin garanti kapsamında açılıp tamir edilmesi ve kapatılması işlemi yapılır.

Kaynak: https://www.sukacagiistanbul.gen.tr

Sizde yorum yapın..