Spil Adını Taşıyan Endemik Tür Sayısı 14 Oldu

19 Temmuz 2014 Cumartesi, 10:55

Bilim adamları Manisa’nın hemen güneyinde yer alan Spil Dağı Milli Parkında yaptıkları çalışmalarda, endemik özelliklerinden dolayı tespit ettikleri 5 farklı familyadan oluşan 13 endemik türü, Latince ‘Spil’ sözcüğünü kullanarak isimlendirdiler. Geçtiğimiz günlerde bulunan bir safran türü de Spil adı kullanılarak literatüre geçirildi. Böylece Spil adını taşıyan endemik tür sayısı 14’e yükseldi.

Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Feyza Candan’ın çalışmalarıyla, 13 endemik türe yeni bir tür daha eklendi. Candan, bir safran türü olan Crocus chrysanthus ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucu bulduğu 7 yeni taksondan biri olan ve Spil Dağı’nda yer alan, bu alttürü ‘Crocus chrysanthus subsp. sipyleus’ şeklinde isimlendirerek, taksonun dünyada herkes tarafından Spil Dağı’nın adını kullanarak anılmasını sağladı ve Spil Dağı’nı tüm dünyaya duyurdu.

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı IV. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak ve Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Feyza Candan tarafından, bir safran türü olan Crocus chrysanthus subsp. sipyleus’un tanıtımı, 21 Temmuz Pazartesi günü yapılarak kamuoyuna açıklanacak

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir