Soma’nın mehteri 301 kişiden oluşacak

25 Ekim 2016 Salı, 10:52

Soma Balıkesir Yörükleri ve Ertuğrul Gazi Derneği (Yörükler Derneği) Soma’da “Soma Ertuğrul Gazi Derneği Mehteran-ı Şüheda” adıyla mehter takımı kurma çalışmalarına başladı. Mehter takımının 2014 yılında hayatını kaybeden işçi sayısı (301) kadar olması dikkat çekti.
Çalışmalara başlamak üzere bir araya gelen 301 mehter takımı üyesi öncelikle isim değişikliğine giderek, “Soma Ertuğrul Gazi Derneği Mehteran-ı Şüheda” ismini koyarak patent çalışmalarına başladı. Dernek binasında bir araya gelen üyeler, Dernek Başkanı Ferhat Akgöz, İcra Kurulu Başkanı Şeref Öksüm ve bugüne kadar Avrupa’da bir çok yerde mehteran eğitimleri veren, 55 yıllık tecrübesi ile mehterci dede olarak bilinen Münir Akyıl ile buluşarak tanışma fırsatı buldu.
Dernek Başkanı Ferhat Akgöz, “İçimizde görev alan arkadaşlarımızın tamamına yakın kısmı bugün Soma’mızda müzik alanında söz sahibi kişilerden oluşuyor. Takımın her şeyden önce bir bütün içerisinde disiplini elden bırakmadan çalışacağına olan inancım ile tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri ile el ele vererek faydalı işler yapacağız. Sadece mehteran değil, diğer müzik alanlarında da enstrüman kursları, tiyatro etkinlikleri gibi çalışmaları da yapmayı amaçlıyoruz. Hatta bazılarının projeleri de hazır. Bölgede örnek bir takım ve dernek olacağız. Bu kurulumda emeği geçen Şeref Öksüm, Adem Kanbur, Mustafa Yazıcıoğulları, Ferit Keskin, Serhan Yıldız, Bayram Canbal’a ve büyük özveri göstererek çalışmalara katkı sağlayan derneğimiz yönetimine, üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Soma’mıza hayırlı olsun.” dedi.
Üyelik formlarını imzalayarak Derneğe üye olan mehteran ekibi adına konuşan Basın Danışmanı Ferit Keskin de şunları söyledi: “Başta Dernek Başkanımız Sayın Ferhat Akgöz olmak üzere, derneğin yönetim Kurulu üyelerine gösterilen ilgi ve destekten dolayı kurucularımız olarak teşekkür ederiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir