Sentetik uyuşturucu uyarısı

02 Mart 2017 Perşembe, 18:39

MANİSA Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, 2014 yılında Türkiye’de 648 kişinin sentetik madde bağımlılığı yüzünden hayatını kaybettiğini söyleyerek “Sentetikler gümbür gümbür geliyor” dedi.

Yunusemre Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ile Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği işbirliğinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, ‘Zararlı alışkanlıklardan uzak güçlü bir gelecek için, el ele’ sloganı altında düzenlenen panele Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğan, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, öğretmenler ile çeşitli okullardan yaklaşık 1000 öğrenci katıldı. Konferansa katılan Yunusemre Belediyesi Gündüz Bakımevi’nin minik öğrencileri ilgi odağı oldu.

Konuşmacılardan Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, her türlü bağımlılık yapıcı maddeyle ilgili il genelinde önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek, hedef kitlelerin gençler olduğunu ifade etti. Dünyada uyuşturucu kullanımının arttığını ifade eden Atman, “Dünya genelinde de ülke genelinde de rakamlar dudak uçuklatıcı. Yaklaşık 183 milyon kişi uyuşturucu bağımlısı. Bunların yüzde 14’ü HIV virüsü taşıyor. 6 milyonu da ölümcül sarılık. 6 kişiden biri ancak tedavi olabiliyor. 2014 Türkiye uyuşturucu raporlarına baktığımızda da istemesek de bir artış görüyoruz. Benim her seferinde vurguladığım gibi sentetikler gümbür gümbür geliyorlar. 2014’te ülkemizde 648 kişiyi sentetik madde kullanımı yüzünden kaybetmişiz. Bir anne olarak 13 yaşı görünce yutkundum. 13 yaşında bir çocuk uyuşturucudan kaybedildi. Durum bu kadar ciddi. Zararlı maddelerin şakası yok. Sizi siz olmaktan çıkarıp bedensel ruhsal beyin olarak da merkezi sinir sisteminizi ele geçiren sosyal çöküntü oluşturan maddeler bunlar. Bir başladığınızda adeta ayağınıza pranga vurulmuşçasına, kendinizi kapana kısılmış gibi hissedeceğiniz bir durum. Biz doktorlar bağımlılık için bir hastalık diyoruz” diye konuştu.

ARKADAŞ SEÇİMİNE DİKKAT

Madde bağımlılığının ilk ayağının sigara ve alkol olduğunu vurgulayan Dernek Başkanı Atman, “Bağımlılık adeta sizleri uçurumdan atılan bir taş gibi yuvarlarcasına gençliğinizi elinizden alabilecek geri dönüşü olmayan bir süreç. Arkadaş seçimlerine dikkat edilmeli. Arkadaş zannedilen kişiler size madde teklif edebilirler. Genellikle ilk maddeyi bedava verirler. İkincisini de verirler. Sonra da çark dönmeye başlar. Siz onun peşinden koşmaya başlarsınız. İçinde bulunduğunuz arkadaş grubundaki iletişimleriniz çok önemli. O gruba ait olmak çabasıyla zararlı alışkanlıklara heves etmeyin” diye konuştu.

Konferansa katılan minikler ise, kürsünün önünde gözlerini ayırmadan Atman’ın anlattıklarını dinledi. Konuşmasının ardından öğrencilere “Bağımlılık yapan maddelere bağlı kalacakmısınız” diye soran Atman’a öğrenciler hep bir ağızdan “Hayır” yanıtını verdi. Konferanstaki konuşmasının ardından Dernek Başkanı Atman’a Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğan tarafından, madde bağımlılığına karşı yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür plaketi verildi. Konferans mini bir konser ile sona erdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir