Şehzadeler’de Çiftçi Danışma Meclisi toplandı

05 Kasım 2016 Cumartesi, 17:29

Şehzadeler Belediyesi, düzenlediği Çiftçi Danışma Meclisi toplantısı ile çiftçiler ile bir araya gelerek, Şehzadeler’de tarım sorunlarını masaya yatırdı. Yapılan ilk toplantıda Danışma Meclisi ile ilgili bir yol haritası belirleneceğini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Çiftçi Danışma Meclis toplantılarımız ile verimli tarım arazilerine sahip olan Şehzadelerimizde tarımı daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Şehzadeler Belediyesi yeni hayata geçirdiği Çiftçi Danışma Meclisi projesi kapsamında Şehzadeler’de üretim yapan çiftçi ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Geçtiğimiz gün Saruhan Otelde yapılan Çiftçi Danışma Meclisi Toplantısına Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ural Üncü, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Fatih Özsümer, İl Tarım Müdür vekili Metin Öztürk ve kırsal Mahalle Muhtarları katıldı. Şehzadeler’ de tarımı daha ileri seviyelere taşımak için Danışma Meclisinin büyük önemi olduğunu kaydeden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Geçtiğimiz yıl Esnaf Danışma Meclisimizi gerçekleştirmiştik. Çiftçi Danışma Meclisimizi de yapacaktık ancak ülke genelinde yaşanan seçim süreçleri, Ziraat Odası seçimleri ve 15 Temmuz süreçleri nedeni ile bugüne nasip oldu. Çiftçi Danışma Meclisimiz Manisa’mıza ve tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. İstişare etmek son derece önemlidir. Bu nedenle Şehzadeler Belediye olarak bizde istişareye büyük önem veriyoruz. Bizi yüz yıllar boyunca büyük bir medeniyetin mimarı kılan, kıtalara adalet ve medeniyet götürmemizde ki en büyük güçlerden birisi de istişare geleneğimizdir. Akıl akıldan üstündür, birbirimize danışarak, kendi fikirlerimizi, bilgilerimizi birbirimizle paylaşabileceğimiz bir ortak aklın gerek çiftçilerimiz için gerek şehrimiz için çok büyük fayda vereceğine inanıyorum. Bugün yaptığımız toplantımızı bugün ilk defa yapıyoruz. Toplantımıza Ziraat Odamız, Ticaret Borsamız, Sanayi ve Ticaret Odamız, Tarım İl Müdürlüğümüz, Muhtarlarımız ve çiftçilerimiz var. Bugün yapacağımız istişareler neticesinde, bundan sonra ki toplantılarımıza kimleri davet edeceğimizin kararlarını alacağız. Belirleyeceğimiz zaman dilimleri içerisinde bu Çiftçi Danışma Meclis toplantılarımızı yapacağız” dedi

“ŞEHZADELER 320 BİN DÖNÜM VERİMLİ TARIM ARAZİSİYLE MANİSA’NIN LOKOMOTİF İLÇESİDİR ”

Şehzadeler ilçesinin büyük ve verimli tarım arazilerine sahip olduğunu ifade eden Başkan Çelik “Çiftçi Danışma Meclisimiz yapmamızda iki tane amacımız var. Şehzadelerimizde hepimiz birlikte yaşıyoruz. Şehzadeler Belediyemizin şehrin genelini ilgilendiren proje ve çalışmaları ile ilgili sizleri bilgilendirip, şehrimizin geneline yapılacak olan hizmetlerle ilgili sizlerin de görüş ve önerilerinizi almak, Şehzadeleri birlikte inşaa edip yarınlara taşımaktır. İkincisi de özel olarak ta, Şehzadeler 320 bin dönüm verimli tarım arazilerine sahip olan, Manisa’nın da lokomotif bir ilçesidir. İlçemizde ki tarım ve hayvancılığı geliştirmek, ürün çeşitliliğini arttırmak, maliyetleri düşürerek kaliteyi arttıra bilmek için neler yapabiliriz, ürünleri daha iyi nasıl değerlendirebiliriz noktasında bir güç birliğini ortaya koymaktır. Böylesine halisane ve iyi niyetlerle bir araya gelen bu Danışma Meclisimiz çok hayırlı çalışmalara hep birlikte imza atacaktır. Şehzadeler ilçemizde göreve geldiğimiz günden bu güne kadar 65 Mahallemizde hiçbir ayrım etmeden hizmetlerimizi yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Mahallelerimize hizmet ederken bu mahalle oy vermiş, bu mahalle oy vermemiş şekliyle hiçbir yaklaşım içerisinde bulunmadık. Hangi partiden olursa olsun, bu şehirde yaşayan herkesin ödediği vergiler ile herkese hizmet etmekle mükellef olduğumuzun bilinci içerisindeyiz” dedi.

“OVA YOLLARIMIZ ŞEHZADELER ELİYLE GÜZELLEŞTİ”

Şehzadeler Belediyesinin ova yolları çalışması ile büyük bir çalışmaya imza attığını ifade eden Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire “Böylesine anlamlı bir organizasyonu gerçekleştirdiği için değerli Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e çok teşekkür ediyorum. Çiftçi Danışma Meclisinin daha önce yapılması gerekiyordu ancak Başkanımızın da belirttiği gibi seçimler ve 15 Temmuz süreci nedeni ile biraz gecikti. Başkanımızın ile yaptığımız görüşmeler sonrasında Danışma Meclisimizi bugün yapmaya karar verdik. Bu toplantı da hem neler yapabilir hem de daha sonra ki geniş kapsamlı toplantılarımızı nasıl yaparız şeklinde olacak. Biz Şehzadeler Ziraat Odası yönetimi görevine seçildiğimizde arkadaşlarımız ile yaptığımız toplantılar neticesinde çiftçiler olarak birçok noktada geri kaldığımız gördük.  Bu noktada tarımın daha ileri seviyelere taşınması için Belediyelerimiz ve kurumlarımız ile istişare içerisinde olmamız gerek diye fikir birliğine vardık. İlk olarak Şehzadeler Belediyemiz ile yaptığımız istişareler neticesinde Belediyemizin almış olduğu iki tane Hava Erken Tahmin Sistemi şehrimize kazandırılmış oldu. Çiftçilerimiz bu noktada çok ciddi faydalar görmüştür. Diğer bir destek te ova yollarımız da yapılan ciddi düzenlemeler oldu. Bu noktada Şehzadeler Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Ova yollarına yapmış olduğu çalışma ile şehrin içinde de güzel bir proje yapabilirdi ancak kendisi bu noktada ayrım yapmadı bizlere destek oldu” dedi.

“DANIŞMA MECLİSİ TOPLANTILARINDA ÇİFTÇİLERİMİZ KAZANÇLI ÇIKACAKTIR”

Şehzadeler Belediyesi öncülüğünde yapılan Çiftçi Danışma Meclis toplantıları ile Manisalı çiftçilerin kazançlı çıkacağını ifade eden Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap “Yapmış olduğumuz bu Çiftçi Danışma Meclisimizde ve bundan sonra yapılacak olan Meclislerde karşılıklı istişareler ile güzel kararlar alınacağına inanıyorum. 15 Ekim tarihinde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın açıklaması ile birlikte Türkiye yeni bir tarım politikasına geçti. Yapılan çalışma ile birlikte Türkiye 941 Tarım havzasına bölündü.  Bu çalışma ile Türkiye’ de toprağına göre ürün ekimi yapılması planlanmaktadır. Diğer bir husus ise özellikle Manisa’yı da çok ilgilendiren bir konu olan arazilerin toplulaşması gündemde, bizim arazilerimiz çok bölündüğü için istediğimiz ürünleri yetiştiremiyoruz. Bunun için devletimiz bu çalışmayı yapacaktır. Bu çalışmanın Çiftçilerimiz için çok iyi olacağına inanıyorum. Yapılacak olan çalışmaların ardından, önümüzde yıllarda gıda noktasında çiftçilerimizin kazancının daha iyi olacağını göreceğiz inşallah. Bu Danışma Meclisi toplantıları ile alacağımız ortak karalar ile beraber çiftçimizin daha çok kazançlı olacağına inanıyorum” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir