SATILMADIK YER KALMADI

19 Eylül 2014 Cuma, 14:53

Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran, jeotermal enerji sahası yaratmak adına Manisa’da hemen hemen bütün yerlerin satıldığını ileri sürdü.

Ferdi UZUN

Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran, son günlerde jeotermal enerji kurmak için başvuru yapanlara verilen ruhsatların fazlalığına dikkat çekti. İbrahim Demran, jeotermal enerji sahası yaratmak adına Manisa’da hemen hemen bütün yerlerin satıldığını ileri sürdü. Demran, jeotermal enerji için tarım alanlarının çalışmaya açılmasının ileride ciddi sorunlar yaratacağını söyledi. Başkan Demran, “Şu günlerde Manisa’yı tehdit eden bir jeotermal olayı var. Jeotermal ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Tarım alanı olarak kullanılan topraklarımızda jeotermal aramaları yapılıyor. Manisa’nın her yerinde Selendi’sinden Soma’ya kadar her yerinde çevreyle, jeotermallerle ilgili onlarca yeni başvurular var” dedi.

Kilometrelerce alan etkileniyor

Başkan Derman, “Toprakta Bor oranı 0,8 ppm ile 1 ppm arası normal değerlerdir. Ancak bu oran 3 ppm ve 4 ppm dolaylarına çıktığında ciddi sıkıntılar yaratır. Bırakın bağcılığı, zeytinciliği hiçbir tarım ürünü yetiştiremezsiniz. Şu anda Alkan köyünde 6-7 ppm’e çıktı bor oranı. Oradaki topraklar artık tarım alanı olarak değerlendirilemeyecek. Yer altından çıkan sular yeryüzüne salınıyor. İçme sularını tehdit ediyor. 100 metre derinlikteki içme sularına karışıyor. İçme sularından çıkan tehlikeli madenler iyi incelenmelidir. İzmir’in içme suyu Gördes’ten karşılanacak. Bilindiği gibi Gördes’e nikel madeni açıldı. Aynı sıkıntılar Büyük ve Küçük Menderes için de geçerli. Normalde daha az bir alanı kirletecekken böyle bir mantıkla kilometrelerce alan etkilenmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Gelecek çok parlak görünmüyor

Gelecek dönemde kurtarılacak tarım alanların kalmayacağının altını çizen Demran, “Önümüzdeki dönemde biz tarımımızı nasıl arttırırız, ihracatçıya nasıl fayda sağlarız düşüncesinden çok artık topraklarımızı yerleşim ve sanayi alanlarından nasıl kurtarırız, bunun derdinde olacağız. Tarım ürünlerinin para etmemesinden dolayı köylerimiz boşalmaya devam ediyor. Yeni arazi kanununun çıktığı haziran ayından bu yana siz istediğiniz toprak parçasını satamıyorsunuz. Ya tamamını satacaksınız ya da atmayacaksınız. Arazi toplulaştırmayı bu kanun vahşice yapmaya çalışıyor. Tarım artık şirketleşmeye gidiyor. Üretim köylülerden alınıp şirketlere devrediliyor. Bu durum hepimizi ilgilendiriyor. Hepimiz aynı zamanda tüketiciyiz. Gelecek çok parlak görünmüyor. Mücadelemiz devam edecek. Alaşehir’de çevre gönüllüleri derneği kurulacak. Bu örgütlenmeyi Manisa’ya yayma amacındayız. Hep beraber bu konuya eğilmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir