RUH SAĞLIĞI HASTALARINA TİYATRO TERAPİSİ

09 Haziran 2014 Pazartesi, 17:02

MANİSA Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören hastalar Ege Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin hastalarının sahnelediği ‘Lütfen Kızımla Evlenir misin?’ isimli tiyatro ile eğlendi. Hem izleyicilerin hem de rol alan ekibin ruh sağlığı hastalarından oluştuğunu kaydeden Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkların Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer, tiyatronun hastalar üzerinde tedavi edici bir etkisinin olduğunu ifade etti.

Ege Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastalar, kendileri gibi sorunlar yaşayan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin danışanlarına tiyatro gösterisi sundu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda sahnelen Muzaffer İzgü’nün ‘Lütfen Kızımla Evlenir misin?’ isimli tiyatro gösterisini Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastalar ve yakınları izledi. 45 dakikalık tiyatro gösterisini ilgiyle izleyen hastalar zaman zaman kahkahaya boğuldu.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer, toplum temelli tedavi seçeneklerine vurgu yaparak hastaların tiyatro ile terapi edilebileceğini ifade etti. Ayer, “Hastaların iyi eğitim aldıklarında ve desteklendiklerinde çok iyi noktalara gelebildiğini gösteriyoruz. Toplum ruh sağlığı merkezleri hastaların topluma açılan bir penceresidir. Her şey hastanede olmuyor, dışarıda oluyor” dedi.

Hastanede çeşitli el sanatları ve hobilerle hastaları hayata bağladıklarını dile getiren Ayer, Manisa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde hastalara tiyatro eğitimi aldıracaklarını açıkladı. Ayer, “Ahmetli’de ruh sağlığı merkezinin bahçesinde hobi çalışmaları, gül yetiştirme çalışmaları, atık ürünlerden sandalyeler, hediye kutuları yapmalarını sağlıyoruz. Ötekileştirmeyi azaltmalıyız. Bu tedaviler eski tedavilere göre çok iyi sonuçlar veriyor. Hastaların davranışları düşünceleri, aile içerisindeki uyumlarını sosyal yönlerini bu oyunlar, aktiviteler tamamlıyor. Toplum temelli tedavinin önemini biliyoruz. Artık şizofreni, epilepsi ve sara ile yan yana olabilmeyi bilmemiz lazım” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.