Otizmli Oğlu İçin Spor Salonu Açtı

14 Ağustos 2014 Perşembe, 10:58

MANİSA’da Raşide Kuyumcu, 11 yaşındaki otistik oğlunu hiçbir spor merkezi kabul etmemesi üzerine onunla aynı durumda bulunanlara özel spor salonu açtı. Yıllarca ‘Anne’ bile diyemeyen oğlunu sevgisiyle büyüten Kuyumcu, kurduğu Empatik Yaşam Derneği ile oğlu gibi olan otizmli çocuklara hizmet veriyor.

Manisa’da oturan Raşide Kuyumcu, otizmli oğlu Emre’nin spor yaparak gelişim göstermesi için bir spor salonu açtı. 11 yaşındaki oğlunu dünyaya getirirken engelli bir çocuğunun olacağını bildiğini anlatan anne Kuyumcu, şöyle dedi:

“Engelli bir çocuğum olacağını bilerek doğum yaptım. Hamileyken geçirdiğim hastalık nedeniyle engelli çocuğum olacağını öğrendim. 6 yaşına kadar oğlumun ağzından anne kelimesini duymadım.”

Şehzadeler İlçesi Nişancıpaşa Mahallesi’nde hayırseverlerin destekleri ve kendisinin çabası ile Empatik Yaşam, Kültür, Sanat, Spor Dayanışma Derneği’ni hayata geçirdiklerini kaydeden Kuyumcu, derneğin otizmli çocukların spor yapabilmeleri için açıldığını dile getirdi.

SPOR SALONLARINA ALMADILAR

Engelli ailelerinin ‘biz öldükten sonra çocuğumuza ne olacak?’ korkusunun olduğunu ifade eden Kuyumcu, otizmli çocukların spor sayesinde geliştiğini ve hayata daha kolay adapte olduklarını söyledi. Kuyumcu, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızın sporla gelişeceğinin farkındaydık. Ancak çocuklarımızı spor merkezlerine almıyorlardı. Otizmli ailelerin desteğiyle burayı kurduk. En büyük sıkıntımız eğitmen bulmak oldu. Manisa’da otizm konusunda eğitmen yok. İzmir’den gelen uzman eğitmenler sayesinde eğitim görüyorlar. Şuan 3 gönüllü eğitmen var. Ancak Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle yeni dönemde daha çok öğretmen gelecek.”

İLK CÜMLESİNİ SPOR SAYESİNDE KURDU

Otizmli çocukların spor sayesinde hayata tutunduğunu kaydeden Kuyumcu 2.5 aydır açılan merkezde spor yapan oğlunun büyük bir gelişme gösterdiğini söyledi. Kuyumcu, “Oğlum büyüdükçe takıntıları artıyor, daha agresifleşiyordu. Biz bunu ancak sporla yenebiliriz. 2.5 aydır öfke nöbetlerimiz azaldı, tek tek kelimeler söyleyebilen oğlum cümle kurdu. Bunu duyunca sevinçten ağladım. Bisiklet binmeyi öğrendi. Takıntıları azaldı, konuşma güçlüğü çok çok azaldı” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir