Otistik Özge’nin Hayatı Müzikle Değişti

03 Ekim 2014 Cuma, 14:02

OTİSTİK olarak dünyaya gelen ve müzik yeteneği ilkokuldayken keşfedilen Manisa Güzel Sanatlar Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Özge Çeltik, piyano çalmadaki başarısı ve sesi ile okulunun gözdesi oldu. Ünlü bir şarkıcı ve piyanist olmayı hedefleyen Özge, otistik çocukların eğitildiğinde başarılı olabileceğini gösterdi.

Ailesiyle birlikte İzmir’de yaşayan Özge Çeltik’e otizm teşhisi 3 yaşında konuldu. Otistik olmasına rağmen normal çocuklarla birlikte eğitim gören Özge’nin müziğe olan yeteneğini, ilkokulda müzik öğretmeni keşfetti. Rehber öğretmeni Suna Arslan ile birlikte her gün okula gelen Özge Çeltik, sınıftaki arkadaşları tarafından çok sevildi. Her gün Özge’ye eşlik eden Arslan, “Özge’yi 3 yaşında tanıdım. O zamandan bu yana bağımızı koparmadık. Sayıları öğrenirken bile ritimli bir şekilde söylüyordu. İlkokulun sonunda müzik öğretmeni sesini keşfetti. Ardından Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarını kazandı” dedi.

ŞARKICI OLMAK İSTİYOR

Şarkı söyleyince kendini çok mutlu hissettiğini söyleyen Özge, ileride piyanist ve şarkıcı olmayı istediğini vurgulayarak, “Okulda çok mutluyum. Konserler verip şarkı söyleyeceğim. Piyano çalmayı ve şarkı söylemeyi çok seviyorum. Çok başarılı olacağım” diye konuştu.

Piyano dalında eğitim gören Özge’nin piyano öğretmeni Özge Kaplan da, otistik çocukların sanata yatkın olduğunu belirterek, ailelere bu yetenekleri ortaya çıkarmaları için çağrı yaptı. Piyano öğretmeni Kaplan, “Bir buçuk yıldır birlikte çalışıyoruz. Sağlam olan öğrencilerimle aynı seviyede ilerleyebiliyor. Piyano konusunda ayrı bir frekansı var. Eskiden daha sinirli ve saldırganmış. Ama müzik eğitimi sayesinde her şeyi geride bıraktı. Şimdi sevgi dolu biri” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir