Mültecilerin hukuksal sorunları masaya yatırıldı

18 Aralık 2016 Pazar, 13:29

MANİSA İl Göç İdaresi koordinesinde düzenlenen Uluslararası Mülteci Hukuku Çalıştayı’nda konuşan Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, mültecilerin hukuksal anlamda sorunlarının giderilmesi için kanunlarda bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen ‘Kent Ortamında Yaşayan Uluslararası Koruma İhtiyaç Sahiplerine Yönelik Stratejilerinin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında Manisa İl Göç İdaresi koordinesinde 2 günlük Uluslararası Mülteci Hukuku Çalıştayı düzenlendi. Holiday Inn Express Otel’de düzenlenen çalıştaya Manisa Göç İdaresi Müdürü Şeref Doğramacı, Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, Ege Bölgesi illerinden 5 baro avukatı ile ilgili kurumların temsilcileri katıldı. Çalıştayın ilk gününde konuşma yapan Manisa İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, Türkiye’deki mülteci göçlerini ikinci kavimler göçüne benzetti. Türkiye’deki mülteci göçünün siyasi coğrafyaya ve dünya siyasi hayata önemli bir etken olacağını ifade eden Doğramacı, “Birinci Kavimler Göçü, Avrupa siyasi coğrafyasını nasıl değiştirdiyse, bu göç dalgası da siyasi coğrafyayı ve dünya siyasi hayatını etkileyecek. Ama öncelikli olarak bizim yapmamız gereken onların insan olduğunu unutmadan hareket etmemizdir. Türkiye olarak elimizden gelen en iyi tedbiri alıyoruz. Gelenleri din, ırk olarak kategorize etmiyor, onları bağrımıza basıyoruz. Ancak bu işin hukuksal boyutları da var. Çünkü yapılan her işlem hukuki bir işlemdir. Bu nedenle işin bu boyutuyla avukatlarımıza çok işler düşüyor” diye konuştu.

“BAZI DÜZENLEMELER YAPILMALI”

Çalıştayda söz alan Manisa Baro Başkanı Ali Arslan ise, Manisa’ya gelen ve yerleşen mültecilerin artık aktif olarak hayata katılmaya başladığını ifade ederek, bu anlamda bazı hukuksal sorunların da ortaya çıkabileceğini savundu. Baro Başkanı Arslan, “Manisa’ya gelip buraya yerleşen insanlar aktif yaşamın içerisine de katılmaya başladılar. Bu katılımdan sonraki süreçte hukuki yada cezai anlamda mültecilerle birlikte olma durumunda kalacağız. Ancak halen daha kanunlarda bu durumların çözümü noktasında sıkıntılar var. Mülteci vatandaşlarımıza yardımcı olabilme ve yaşadıkları hukuksal anlamdaki sorunlara çözüm bulabilme açısından kanun anlamında bazı düzenlemelerin yapılması gerekir. Ayrıca bu konuda avukatlarımızın da kendilerini bilgi konusunda donatması gerekir. Bu tür çalıştayların önümüzdeki süreçte yaşanabilecek hukuksal sorunlara çözüm getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

Çalıştaya konuşmacı olarak katılan Manisa İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden Mehmet Emre Ülger ve BMMYK görevlisi ve Avukat Nilay Arkün tarafından katılımcılara ‘Uluslararası Koruma ve 1951 Sözleşmesi Altında ‘Mülteci’ Tanımı’, ‘BMMYK’nın Yetkisi ve Faaliyetleri’, ‘6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği’, ‘6458 Sayılı Kanun Altında İtiraz Usulleri’, ‘Adli Yardım’, ‘İdari Gözetim’, ‘Sınır Dışı’ konularında bilgiler aktarıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir