Muayene katkı paylarındaki artışa Manisa’dan eleştiri

03 Ocak 2017 Salı, 13:17

TÜRK Sağlık-Sen Manisa Şubesi ve 29’uncu Bölge Manisa Eczacılar Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni yılda vatandaşın muayene katkı paylarını yüzde 20 ila 60 oranında artırmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda, anayasanın hükümlerine göre sağlık hizmetinin ücretsiz olması gerektiği vurgulanarak, zamların eczacıyla hastaların arasında çok gerginliğe sebep olacağı belirtildi.

SGK tarafından emeklilerin maaşından kesilen, çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım paylarına zam yapıldı. Hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti yüzde 20 arttırılarak 6 liraya, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 liralık ücret yüzde 40 artış yapılarak 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise yüzde 60 artışla 5 liradan 8 liraya yükseltildi. SGK’nın yaptığı artışla ilgili değerlendirme yapan 29. Bölge Manisa Eczacılar Odası Başkanı Burçin Kurtuluş, zammın hasta ile eczacılar arasında yeni bir gerginliğe sebep olacağını ifade etti. Kurtuluş, “Devlet adına tahsildarlık yapıyoruz. Halkımız hala bu parayı eczacıların aldığını, eczacılara kaldığını sanıyor. Bizim işimiz halk sağlığı. Eczaneye gelenler, sağlığında yaşadığı olumsuzlara çare olacak ilaçlarını almak için geliyor. Parası olmadığı için ilaç alamayan bir hastayı gördüğümüzde yüreğimiz dayanmıyor. Halen daha parası olmayan hastalara muayene katkı ile ilaç ücretlerini veresiye yazan eczanelerimiz var. Şimdi vatandaşa zam geldi diye nasıl anlatacağız” diye konuştu.

“YÜZDE 20-30’LIK KISMI DEVLET ÖDESİN”

İlaçlardan alınan yüzde 20 ile yüzde 30 arasında değişen ücretleri devletin ödemesi gerektiğini ifade eden Kurtuluş, “En baştan beri sağlıkla ilgili hiçbir ücretin alınmamasını talep ediyoruz. İşin içine para girince güven sarsılıyor. Biz ilaç hizmetini sağlık hizmetini sunalım, devlet yüzde 20’lik 30’luk kısmını ödesin. Halk hiçbir şey ödemesin. Eczacılar olarak kişinin hastalığı ve sağlığıyla ilgili bilgiler verelim. Parayla haşırneşir olmak istemiyoruz. Bu durumdan hoşnut değiliz” diye konuştu. Oda Başkanı Kurtuluş son olarak, aile hekimlerinin yazdıkları her ilaç başına alınan 1 TL’lik ücretlere zam gelmediğini dile getirdi.

“YAPILAN ZAMMI KABUL ETMİYORUZ

Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu ise SGK’nın yaptığı zammı kabul etmediklerini ifade ederek, “Devlet memuruna 2017 yılı için yüzde 3 ile 4 arasında zam veren hükümet ve SGK kendi aldığı ücretlere yüzde 20 ile yüzde 60 oranında zam yapmıştır. Bu kabul edilemez bir zamdır. Bu çalışanların eczaneye gittiklerinde ödedikleri bir para. Böylece hem hasta mağdur oluyor, hem de eczaneler büyük sıkıntı yaşamaktadır. Bu yapılan zammı kabul etmiyoruz. Bunun iptal edilmesi için genel merkezimizin yasal yollarda gerekli çalışmaları başlatacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir