MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE ‘TOKAT’ GİBİ CEVAP VERDİ!

19 Ocak 2015 Pazartesi, 16:19

Manisa Halk Eğitim Öğretim Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Davşan, son günlerde bazı kamu görevlilerinin, haksız itham ve iftiralarla derneğin mülkiyetindeki binalara el konulmaya çalışılmasına yasalar çerçevesinde gereken cevabı vereceklerini bildirdi. Dernek Başkanı Davşan, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik asılsız ithamlarla ilgili de hukuki yollara başvuracaklarını kaydetti.

 

Manisa Halk Eğitim Öğretim Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Davşan, son günlerde bazı kamu görevlileri, sivil toplum kuruşu temsilcileri ve siyasilerin basına yansıyan Manisa İmam Hatip Lisesi binaları ve dernek hakkında yaptıkları açıklamalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Başkan Davşan, derneğin, 1966 yılında İsmail Efendioğulları,Hilmi Sarkın,Rahmi Yenice,Hakkı İplikçi,Nusret

Muğla, Hüseyin Gençtürk, Süreyya İgan, Ali Cengiz Ortaç ve Mehmet Hayri Öncüol tarafından kurulmuş olup, kuruculardan hakkın rahmetine intikal edenler, sağlık, yaşlılık ve benzeri sebepleri üyelikten ayrılanlar olduğu gibi, bazılarının üyeliklerinin halan devam ettiğini söyledi. Davşan, mevcut dernek üyelerinin tamamına yakınının 1993 yılı ve öncesinde üye kaydı yaptırmış olup,1993 yılından sonra derneğe üye olan kişi sayısının sadece dört olduğunu ve bu dört üyenin de 2012 yılından sonra boşalmalardan dolayı derneğe üye olduklarını kaydetti.

 

Şu an mevcut bulunan İmam Hatip A ve B blok binalarının derneğin gayretleri ve

Manisalıların yardımları ile tamamlanarak, Milli Eğitime tahsis edildiğini ve eğitim, öğretim faaliyetine başladığını aktaran Davşan, “1993 yılında meydana gelen depremde söz konusu A ve B bloklar hasar görmüş, binaların mevcut haliyle eğitime devam edilemeyeceği anlaşıldığından, derneğimiz tarafından hasarlı binaların güçlendirilmesi çalışmalarına başlanılmıştır. Bu doğrultuda hasar gören binalar derneğimiz tarafından güçlendirilmiş ve tekrar eğitime sunulmuştur. Ancak 1997-1999 yıllarında İmam Hatip Lisesi’ndeki öğrenci sayısının hızla düşmesi sonucunda B blok tamamen boşalmış, iki yıl boş ve sahipsiz bırakılıp, kapıları pencereleri kırılmış, giriş katında yangın çıkmış, bina tinercilerin ve kimsesizlerin sığınağı halinle gelmiş ve metruk halde bırakılmıştır. Yine bu süreçte A blokta da düşen öğrenci sayısı nedeniyle okulun bir kısmını iki yıl süre ile Gazi İlköğretim Okulu tarafından, okulun girişi katı ise 2009 yılına kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Test Üretim Merkezi olarak kullanmıştır.” dedi.

 

Davşan, “Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendilerine eğitim ve öğretim için bila bedel tahsis edilen okul binasını iki yıl boş ve sahipsiz bırakarak derneğimizi zor durumda bırakması sonucunda arayış içine giren o zamanki dernek yönetimimiz, mevcut binanın kurtarılması ve korunması için bu süreçte ticari amaçlarla kullanılmasına yönelik teklifler olmasına rağmen tercihini dernek tüzüğüne uygun olarak mevcut binanın eğitim ve öğretim amacı ile kullanılması yönünde kullanmıştır. Bu doğrultuda derneğimiz yönetim kurulu 1999 yılında aldığı karar ile metruk ve kullanılamaz vaziyetteki B bloğun dernek amacına uygun eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere yap-işlet-devret modeli ile kiraya verilmesini kararlaştırmış, yapılan ihale sonucunda talepli olan tek firmaya söz konusu binamız 20 yıllığına yap işlet devret modeli ile kiralanmıştır. Söz konusu firma tarafından 1999 yılında tamamen metruk haldeki binamız baştan sonra tadil edilerek, yenilenmiş, bütün elektrik, su, kalorifer ve sıhhı tesisatı değiştirilmiş, binanın pencereleri, kapıları, yer döşemeleri ve çatısı tamamen yenilenmiş, dış ve iç cephe sıvanmış ve bina tekrar eğitim ve öğretime kazandırılmıştır. Daha sonra ise yapılan ikinci bir tadilat ile bina özellikle deprem yönünden yeniden güçlendirilmiştir. Bir süre ilköğretim okulu olarak kullanılan söz konusu bina halen kız öğrenci yurdu olarak kullanılmakta ve derneğimizin talebi doğrultusunda Kız İmam Hatip öğrencilerinin bir kısmı ücretsiz olarak yurtta barındırılmakta bir kısmına da derneğimizce burs verilmektedir.

Bütün bu yatırım ve tadilatlar kapsamında söz konusu binamız sözleşme sonuna kadar ilgili şirket tarafından kullanılacak olup, süre sonunda günün ihtiyacına göre derneğimizce nasıl kullanılacağı hususu değerlendirilecektir.” diye konuştu.

 

‘DERNEĞİMİZ HİÇBİR KİŞİ VE GRUP TARAFINDAN ELE GEÇİRİLMEDİ’

 

Davşan, hal böyleyken son günlerde basına yansıyan bir kısım asılsız, maksatlı ve algı oluşturmaya yönelik beyan ve haberler hiçbir şekilde gerçeklerle bağdaşmadığını kaydetti. Davşan, derneğin iddia edildiği gibi hiçbir kişi ve grup tarafından eline geçirilmemiş olup, kuruluştaki amaçları doğrultusunda eğitim ve öğretime hizmet amacıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguladı. Üyelerinin tamama yakınının 25 yıla yakın süredir gönüllü olarak faaliyetlerine devam ettiğinin altını çizen Davşan, iddia edildiği gibi 28 Şubat sürecinde derneğe bir tek üye kaydı yapılmadığını kaydetti.

 

‘DERNEĞİMİZİN AMACI, İMAM HATİP OKULLARININ İLELEBET YAŞATMAK’

 

Derneğin, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sahipsiz ve metruk bırakılan binaya zamanın koşullarında sahip çıktığını, yine eğitim ve öğretime kazandırdığını belirten Davşan, “Mevcut İmam Hatip Okulu binası ise açıldığı yıldan bu güne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bila bedel kullanılmakta olup, bundan sonra da kullanılmaya devam edilecektir. En son 2006 yılında Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yapılacak tadilatlar doğrultusunda 20 yıl süre ile okulun bila bedel faaliyetine devam etmesi yönünde anlaşma sağlanmış olup bu tarihten sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’nce tarafımıza tadilat veya yeni inşaat için herhangi bir müracaatta bulunulmamıştır. Kamuoyunun malumu olduğu üzere ülkemizdeki İmam Hatip okullarının tamamına yakını özel şahıs veya derneklerce inşa edilip Milli Eğitim’e tahsis edilip, bu şekilde eğitime devam etmesine rağmen Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy tarafından mülkiyeti derneğimize ait binanın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devrinin istenmesini hayret ve esefle karşılıyoruz. Derneğimizin amacı İmam Hatip okullarının ilelebet yaşaması ve eğitim faaliyetlerini sürdürmesi olup, Milli Eğitim Müdürlüğü’nce istenildiği takdirde mevcut binada her türlü tadilatın ve gerekirse yeni bir bina inşasının yapılabileceğini kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Manisa’nın ilçelerindeki ve ülkemizin diğer yerlerindeki İmam Hatip okullarının çoğunun mülkiyeti özel şahıs ve derneklerde olduğu halde Manisa Milli Eğitim Müdürü neden ısrarla derneğimize ait binanın mülkiyetini talep etmektedir. Bu gün rüzgara göre yön değiştirenlerin yarın tıpkı 1997-1999 sürecinde olduğu gibi İmam Hatip binalarını sahipsiz bırakıp yeniden harabeye çevirmeyeceklerinin garantisi mi vardır.” Şeklinde konuştu.

 

‘DERNEĞİN BİNASINI GASP ETMEYE ÇALIŞANLARIN, ŞUBAT SOĞUNDA HİÇ ORTADA GÖRÜNMEMELERİ SON DERECE DÜŞÜNCÜRÜCÜ DEĞİL MİDİR?’

 

Davşan şöyle devam etti: “Bu gün derneğimizin mülkiyetinde olan binaları gasp etmeye çalışanların, Şubat soğuklarında hiç ortada görünmemeleri son derece düşündürücü değil midir? Dernek üyelerimiz İmam Hatip okuluna talebe bulmak için köy köy dolaşırken bu gün ucuz kahramanlık peşinde koşanlar neredeydiler. Bütün bu beyan ve iftiraların asıl sebebinin İmam Hatip Okulu yapma ve yaşatma olmadığı, günlük siyasi kaygı ve çıkarlar adına bu açıklamaların yapıldığı tarafımızca malumdur. Zira maksat yeni İmam Hatip Okulu yapmaksa ve binaya ihtiyaç varsa, Borsa Anadolu Lisesi’nin yanındaki İmam Hatip arsası olarak tahsis edilen, projesi çizilen yerde ödeneği de geldiği halde, İmam Hatip Okulu inşaatı Milli Eğitim

Müdürlüğü’nce üç yıldır neden yapılmamaktadır. Derneğimiz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da İmam Hatip okullarının ve öğrencilerinin eğitim, öğretim ihtiyaçlarının giderilmesi için var gücüyle çalışacaktır. Yine haksız itham ve iftiralarla mülkiyetindeki binalara el konulmaya çalışılmasına da yasalar çerçevesinde çerçevesinde gereken cevabı verecek, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik asılsız ithamlarla ilgili de hukuki yollara başvuracaktır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir