MHP’Lİ AKÇAY DAN KIRKAĞAÇ 92.YIL MESAJI

11 Eylül 2014 Perşembe, 19:25

MHP MANİSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AKÇAY: “ KIRKAĞAÇ’LI VATANSEVERLER  TÜRK TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR.”

Kırkağaç’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92 nci yıldönümünü kutlayan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “  Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasıyla Anadolu’nun dört bir tarafı işgal edilmiştir. 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunanlılar 26 Mayıs 1919 tarihinde Şehzadeler şehri Manisa’yı, 24 Haziran’da Kırkağaç’ı işgal etmiştir. Manisa, savunmasız bir şekilde düşmana teslim edildiği için direniş gösteremezken işgal boyunca Sındırgı, Demirci, Gördes cephelerinde düşmanla çarpışan Kırkağaçlı Saçlı Efe, arkadaşları Kamalı Efe, Çerkez Ziver, Hamdi Efe, Ramizzade Hasan Bey (Taneri) ve Koldere’li Recep Efe Yunanlılara kan kusturmuştur. 2 yıl 2 ay ve 19 gün Yunan işgali altında kalan Kırkağaç’ımız 12 Eylül 1922’de sonsuz hürriyetine kavuşmuştur.” dedi.

Kırkağaçlı Kahramanlar Yunan askerlerine kan kusturmuştur.

Kırkağaçlı Kahramanların Yunan askerlerine kan kusturduğunu söyleyen MHP’li AKÇAY, “ Yunan dostu olan ve Kurtuluş savaşından sonra Yunanistan’a giderek Yunan gizli servisine katılıp Hüsniyadis adını alan Manisa Mutasarrıfı Hüsnü, Yunanlılara karşı direniş yapılmaması konusunda bildiri yayınlamış, vatansever Manisalıları sindirerek 17’inci Kolordunun cephane deposu olan Manisa’nın tek kurşun atılmadan Yunanlılara teslim edilmesine neden olmuştur. Manisa, savunmasız bir şekilde düşmana teslim edildiği için direniş gösteremezken işgal boyunca Sındırgı, Demirci, Gördes cephelerinde düşmanla çarpışan Kırkağaçlı Saçlı Efe, arkadaşları Kamalı Efe, Çerkez Ziver, Hamdi Efe, Ramizzade Hasan Bey (Taneri) ve Koldere’li Recep Efe Yunanlılara kan kusturmuştur.” dedi.

Kırkağaçlı vatanseverlerin adları Türk Tarihine altın harflerle yazılmıştır.

Kırkağaçlı vatanseverlerin adlarının Türk Tarihine altın harflerle yazıldığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ 24 Haziran 1920 günü öğleden sonrası Kırkağaç’a giren Yunan askerleri, sudan bahanelerle çok sayıda Kırkağaçlıyı Rum Kilisesi’nin mahzenlerine kapatmıştır. Bu işgalle yetinmeyen Yunanlılar Kırkağaç’ı kendi ülkelerine katmak için hazırladıkları mazbataları halkın ileri gelenlerine imzalatmak istemişlerdir. Yunan destekçisi olduğu bilinen,  Büyük Taarruzdan sonra Yunan ordusu ile birlikte İzmir’e kaçan Kırkağaç Kaymakamı Şerif İlhami Bey’in bütün telkinlerine rağmen Kırkağaç halkı Yunanlıların bu isteklerini reddetmiştir. Bunun üzerine   Muharrem Hasbi Efendi’yi, manifaturacı Hadımlı Ahmet Faik Efendi’yi, İslam Toplumu Başkanı Hamdi Bey’i Bakır’lı Şefik Bey’i Saçlı Efe ve Kamalı Efe’nin tüm aile fertlerini, Yaya köylü Hafız Nihat Efendi’yi ve tehlikeli buldukları kadın erkek birçok Kırkağaçlıyı, Girit Adası’na sürmüştür. İşgal altında bile Yunan zulmüne boyun eğmeyen vatanseverler, ancak büyük zafer sonrası vatan topraklarına dönebilmiştir.” dedi.

AKP-BDP-PKK üçlüsü bölücü çalışmalarına hız vermiştir.

Kırkağaç’ın Yunan işgalinden kurtuluşunun 92 nci yıldönümünü kutladığımız bu günlerde AKP’nin BDP ve İmralı canisiyle birlikte Türk Devleti ve Milletinin birlik ve bütünlüğünü yok etmeye yönelik çalışmalarına hız verdiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Kırkağaç’ın kurtuluş yıldönümünü kutladığımız bu günlerde AKP,BDP ve PKK üçlüsü Türk Devleti ve Milletinin birlik ve bütünlüğünü yok etmeye yönelik çalışmalarına hız vermiş, İmralı Canisinin talepleri doğrultusunda kanunlar çıkartarak TBMM’yi bu ihanet projesine alet etmiştir. Şimdi de Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve bazı AKP’li yönetici ve bakanlarla birlikte BDP ve İmralı Canisinin bildiği yeni ber yasa taslağı üzerinde anlaşmışlardır.  AKP, Türk Milletinin birliğine, bütünlüğüne zarar veren, üniter devlet yapımızı aşındırma amacı taşıyan uygulama ve amaçlardan bir an önce vazgeçilmelidir.” dedi.

Türk Milleti, vatan hainleri ve işbirlikçilerine gereken cezayı her zaman vermiştir.

Bağımsızlık ve özgürlüğünden asla taviz vermeyen Türk Milletinin vatan hainleri ve işbirlikçilerine gereken cezayı her zaman verdiğini söyleyen MHP’li AKÇAY, “ Büyük Türk Milleti her ne şart altında olursa olsun bağımsızlık ve özgürlüğenden asla taviz vermemiştir.  Hüsnüyadis gibi vatan hainleri ve onun zihniyetine sahip olanlara gereken cezayı her zaman vermiştir.  Kırkağaç’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92’nci yıldönümü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bütün hemşerilerimizin kurtuluş gününü kutluyorum.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir