Mesir festivaline üst düzey güvenlik

23 Nisan 2018 Pazartesi, 18:05

Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesinde yer alan ve bu yıl 24-29 Nisan’da 478’incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nde 4 bine yakın polisin görev alacağını açıkladı.

UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesinde yer alan ve bu yıl 24-29 Nisan’da 478’incisi gerçekleştirilecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali bugün 25. Manisa Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı’nın açılışı ile start yapıcak. Hafta sonu mesir saçımı ile sona erecek festival kapsamında Manisa İl Emniyet Müdürlüğü tedbirlerini arttırdı. Festival süresince herhangi bir güvenlik zafiyeti yaşanmaması için gerekli önlemleri alan polis, festival süresince tetikte olacak.

6 TON MESİR SAÇILACAK

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği çevre illerden gelen polislerle birlikte 4 bin polisin görev yapacağını kaydeden Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Jandarma ile koordineli olacaklarını, festival alanında herhangi bir güvenlik zafiyeti yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarını belirtti. Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneğinin imalathanesinde 15 kadın tarafından aslına uygun yapılarak çuvallanan 6 ton mesir, 29 Nisan’da Sultan Camisi Külliyesi’nden halka saçılacak.

GELENEĞİN TARİHÇESİ

Manisa’da 477 yıldır şenliklerde halka saçılan mesir macununun tarihçesi şöyle: “Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan, Manisa’da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan’ın yaptırdığı Sultan Camisi Medresesi’nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan macun hazırlar. Baharatın 41 çeşidi karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, diğer hastalara da macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun Sultan Camisi’nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl nevruzun kutlandığı 21 Mart’ta Sultan Camisi’nin önünde toplanır ve böylece Manisa Mesir Festivali doğar.”

ŞİFA VERDİĞİNE İNANILIYOR

Hoş kokulu ve lezzetli mesir macunu, halktan, iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep gördü. Mesir macununun yapımında zencefil, zulumba, kremtartar, kişniş, kebabiye, havlican, Hindistan cevizi, anason, yeni bahar, hıyarşembe, çam sakızı, zafiran, tarçın, udülkahır, çöpçini, hardal, eskir, karanfil, çivit, meyan balı, tiryak, sarıhelile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçeği, karabiber, çörek otu, darıfülfül, ravent, limon tuzu, kakule, şamlı, vanilya, şeker, günbalı, Hindistan çiçeği, limon kabuğu, galanda, tekemercini tohumu, portakal kabuğu kullanılıyor. Mesir macununun en ağır hastalıklara şifa verdiğine, bu macundan tüketenleri o sene yılan sokmayacağına, mesir macunu yiyen genç kızların evleneceğine, çocuğu olmayanların ise doğum yapacağına inanılıyor.

 

 

 

 

(Ersan ERDOĞAN)

 

 

 

 

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..