MASKİ ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE ENERJİ TEŞVİKİNDEN FAYDALANIYOR

12 Aralık 2016 Pazartesi, 14:58

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa standartlarında işletilen Akhisar ve Alaşehir Atıksu Arıtma Tesisleri için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 315 bin TL’lik ‘enerji teşvik’ hakkı kazanarak kurum bütçesine katkı sağladı.

Kentsel yerleşimlerin en büyük çevre problemlerinden biri olan evsel atık sular için ilçelerden devraldığı tesislerini tam kapasite işleten MASKİ Genel Müdürlüğü,2010 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında, çevre iznine sahip ve yıl içinde çevre cezası almamış atık su arıtma tesislerine verilen enerji teşvikinden faydalandı. Bakanlık tarafından Akhisar ve Alaşehir’de hizmet veren 2 atıksu arıtma tesisi için MASKİ’ye 315 bin TL teşvik ödendi. Atıksu Arıtma Dairesi Başkanlığı tarafından işletmeye alınan tesislerden alınan enerji teşviki kuruma kazandırılmış oldu.

Kurum bütçesine 315 bin TL katkı
MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Şehnaz Başaran, atıksu arıtma tesislerinin personel, elektrik, malzeme-hizmet alımı, müteahhitlik hizmetleri ve yapım giderleriyle birlikte yıllık işletme giderlerinin oldukça yüksek olduğunu söyleyerek, “Genel Müdürlüğü’müz bünyesindeki arıtma tesislerimizi işletmek için ciddi bütçeler ayırıyoruz. İşletmeye aldığımız Akhisar ve Alaşehir Atıksu Arıtma Tesislerinde, alıcı ortam deşarj standartlarını ve ilgili yönetmelikteki hükümleri yerine getirdiğimiz için 2015 yılı enerji geri ödemelerinden faydalandık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre iznine sahip ve yıl içerisinde çevre cezası almamış atık su arıtma tesislerine, elektrik faturalarının uygun görülen bir miktarını, geri ödeme olarak, atık su altyapı tesisleri yönetimlerine ödüyor. Düzenli olarak bu teşviği alıyor olmak, işletme ve arıtma kalitesiyle Türkiye’ye örnek olan idaremiz için gurur kaynağı olduğundan tüm tesislerimiz için bu çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir