MANİSA’NIN KURTULUŞUNU BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE KUTLUYORUZ

07 Eylül 2014 Pazar, 00:23

MANİSA’NIN KURTULUŞUNU BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE KUTLUYORUZ

Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92’inci yıldönümünü birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın sevinci içerisindeyiz.

Milletimiz, 1919 yılında dört bir yanı düşman işgali altında kalan vatan topraklarında tam bağımsızlığı sağlamak amacıylaher türlü yokluk ve imkansızlığa rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Bu onurlu mücadelede, 26 Ağustos 1922 tarihinde başlatılan Büyük Taarruzun sonucundadüşman 9 Eylül tarihinde İzmir’de denize dökülerek vatan toprakları düşman işgalinden kurtarılmış, Kurtuluş Savaşı zaferle taçlandırılmıştır.

Manisa’yı yaklaşık üç yıl işgal eden Yunanlılar ve yerli Rumlar 8 Eylül 1922 tarihinde şehrimizi terkedipİzmir’e doğru kaçarken Manisa’yı ateşe vermiş, günlerce süren yangında tarihin şehrimize kazandırdığı büyük kültürel mirasın önemli bir kısmı yok olmuştur.Kurtuluşun ardından geçen 92 yılda küllerinden yeniden doğan Manisa, sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve ekonomik potansiyeli ile ülkemizin öncü illeri arasına girmeyi başarmıştır. Manisa, fedakar ve çalışkan insanlarıyla bu öncü rolünü sürdürecek, ülke kalkınmasına, birliğine ve dirliğine olan katkısını daha da artıracaktır.

Mahalli kurtuluş bayramımızı her yıl daha büyük coşkuyla kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türk Milletinin adını altın harflerle tarihe yazdıran aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir