MANİSALI SANAYİCİYE AR-GE ÇAĞRISI

18 Ekim 2014 Cumartesi, 13:07

BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Manisalı sanayicinin AR-GE faaliyetlerine hız vermesi için çalışma başlattı. Türkiye’de 163, Manisa’da 7 AR-GE merkezinin bulunduğunu açıklayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, bu rakamın Manisa’nın gelişmişliğine yakışmadığını belirterek, sanayicilere AR-GE merkezleri kurmaları için çağrı yaptı.

Sanayiye yönelik AR-GE teşvikleri ve destekleri ile ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Manisalı sanayiciyi bilgilendirdi. Manisa Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda yapılan toplantıya, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakan İlyas Aydoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, Bilim Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt ve Manisalı sanayiciler katıldı.

Toplantıda Bilim Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, özellikle sanayi alanında AR-GE merkezlerine önem verdiklerini dile getirerek Türkiye’de 163 AR-GE merkezinin bulunduğunu açıkladı. Bakanlık olarak yeni adımlar attıklarını ve hedefler koyduklarını kaydeden Uzkurt, “Yüzde 1’lerde olan AR-GE harcamasını yüzde 3’lere çıkarmak istiyoruz. Yarısının devlet, yarısının özel sektör tarafından yapıldığı AR-GE harcama oranının, 2023’e yaklaşırken değişmesinden yanayız. Üçte birinin devlet, üçte ikisinin özel sektör tarafından yapılmasını öngörüyoruz. 163 AR-GE merkezi sayısı Türkiye için iç acıcı değil. Biz bu sayının binlere ulaşmasını istiyoruz” dedi.

Sanayicinin AR-GE odaklı üretime alışması gerektiğini kaydeden Uzkurt, AR-GE’nin gelişmemesi halinde düşük teknoloji ile işe devam edileceğini öne sürdü.

“AR-GE FAALİYETLERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Manisa’da firma bazında uluslararası pazarlarda rekabet için teknoloji seviyesinin yükseltilmesi gerektiğine dikkat çeken Uzkurt, “Pazardaki tüketici taleplerine bakıldığında her gün yeni bir teknolojik ürün beklendiğini görüyoruz. Pazar bu beklenti içindeyse firmalar bunu anlamalı. Bir teknolojik ürün yatırım destek programı çıkarttık. Amacımız Türkiye’de ya da başka bir ülkede AR-GE’si yapılmış ticarileşebilmiş bir ürün ortaya çıkmışsa bunun yatırımını yükselterek, üretimine geçmek. Biz yatırımı destekleyeceğiz demedik, AR-GE’si yapılmış olan teknolojik ürünleri destekleyeceğiz dedik” diye konuştu.

Manisa’da fabrikaları gezdiklerini ancak çok parlak bir tabloyla karşılaşmadıklarını açıklayan Uzkurt, kentte sadece 7 AR-GE merkezinin bulunduğunu dile getirdi. Uzkurt, “Bu rakam Manisa’nın potansiyeli ile çok uyumlu değil. Bizim buraya gelmemizde en önemli neden, bundan sonra Bakanlık olarak izlediğimiz politikalarda buraya geldik. AR-GE merkezi kurmak isteyenlerin elinden tutacağız. Buraya gelmişken 5 tane AR-GE merkezinin temelini atıp gitmek istiyorum. AR-GE merkezi kurmak için aracı kuruma gitmeye gerek yok. Bize gelin, biz size her şeyi anlatalım. Bugün biz AR-GE’yi desteklemek için bu işe gövdemizi koyduk” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, konuşmasının ardından sanayicilerin sorularını yanıtladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir