Manisalı ihracatçıya Kredi Garanti Fonu’ndan kefalet

11 Şubat 2017 Cumartesi, 13:30

MANİSA’da, Eximbank ve KGF’nin yetkilileri, sanayicilere kredi imkanlarını anlattı. Kredi Garanti Fonu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aysal, ihracatçıların Kredi Kefalet Fonu’nun kefaletiyle kredi imkanına kavuşabileceklerini söyledi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (MOSB) ihracatçılara ‘Kredi Garanti Fonunun finansman destekleri ve finansmana erişim konularındaki son düzenlemeler’ konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. MOSB Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Kredi Garanti Fonu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aysal ve sanayiciler katıldı.

Son dönemlerde ekonomide yaşanan dalgalanmaların tedirgin ettiğini söyleyen MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, “Ülkemizin içinde bulunduğu dönemde Euro ve dolar kurlarında meydana gelen değişimlerin ekonomimizde yarattığı etkileri toplumuzu ve biz sanayicileri endişelendirmektedir. Bu dönemde bankacılık sektörüne de önemli roller düşmekte. Bugün burada ticari ve politik riskleri minimize etmek için Eximbank’ın bilgilendirme yapması bizim önemlidir” dedi.

Kredi Garanti Fonu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aysal, Manisa’nın bugüne kadar istihdamda, üretimde, katma değer üretmede, ihracatta önemli bir kent olduğunu belirtti. İşini geliştirmek isteyen ve kefalet desteğine ihtiyaç duyan ihracatçılara seslenen Aysal, KGF’nin kefalet desteğinin ihracatçı için kaçırılmaz bir fırsat olduğunu söyledi.

Bankaların ticari krediyi az verdiği bir dönemde, Türk Eximbank’ın ihracatçılara verdiği kredi desteğinin arttığını dikkat çeken Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk Eximbank’ın ihracatçılar için vazgeçilmez bir kaynak merkezi haline geldiğini söyledi. 2016’da yapılan toplam ihracat payında yüzde 23’ünde Eximbank’ın desteğinin bulunduğunu aktaran Yıldırım, bunun 3’te 2’si kredi, diğer kısımlarının ise sigorta desteğini kapsadığını söyledi. Geçen yılda ihracata verilen desteği bu sene daha da yükselterek, yüzde 26’lara çıkarmak hedefinde olduklarını kaydeden Yıldırım, 2016 yılı sonunda 33 milyar dolarla kapatılan desteği, 2017 yılı sonu itibariyle 40 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türk bankacılık sisteminde verilen ihracat kredilerinin Aralık ayı itibariyle yüzde 43’ünün, Ocak ayında ise yüzde 43.8’inin Türk Eximbank tarafından karşılandığını belirten Yıldırım, dünyada ihracatına en fazla destek veren ülkenin Kore’den sonra Türkiye olduğunu kaydetti. Bu desteğin Kore’de yüzde 27.5 olduğunu, Türkiye’nin ise yüzde 27’ye yaklaştığını kaydeden Yıldırım, 2018 yılı içerisinde de Kore’nin ötesine geçme hedefinde olduklarını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir