MANİSALI DİŞ HEKİMLERİNDEN TASLAK TEPKİSİ

25 Eylül 2014 Perşembe, 11:39

MANİSA Diş Hekimleri Odası, özel ağız diş sağlığı kuruluşları hakkındaki yönetmeliğin değiştirilmesi için hazırlanan taslağa tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı’nın özel ağız diş sağlığı kuruluşları hakkında yönetmeliğin değiştirilmesi için hazırladığı taslak, Manisa Diş Hekimleri Odası’nın tepsine neden oldu. Manisa Diş Hekimleri Odası Başkanı Sevgül Bora, yönetim kurulu üyeleriyle basın açıklaması yaptı. Odası Başkanı Sevgül Bora, Sağlık Bakanlığı’nın anayasa ve kanunlara rağmen yeni yönetmelik taslağında; odaların ve birliğin yetki ve sorumluluklarını göz ardı ederek yok kabul edilmesinin anlaşılır gibi olmadığını söyledi. Meslek örgütlerine anayasa ve kanunla verilmiş yetkilerin Ak Parti iktidarı tarafından gasp edilmek istendiğini söyleyen Oda Başkanı Bora, “Meslek örgütümüze anayasa ve kanunla verilmiş yetkiler otoriter iktidar anlayışıyla gasp edilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nı sağduyuya ve sağlık hizmetlerinin gelişmesinde öncülük eden meslek örgütlerine gereken saygıyı göstermeye davet ediyoruz. Mevcut yönetmelik, hazırlık sürecinden itibaren Sağlık Bakanlığı ve TDB yetkililerinin birlikte çalışmasıyla ortaya çıkarılmışken, ileri demokrasiye geçildiği söylenen ülkemizde, yangından mal kaçırır gibi hazırlanan taslak her şeyden önce hazırlanma yöntemiyle demokratik teamüllere uymamaktadır” dedi.

Taslağın yürürlüğe girmesi durumunda diş hekimliği fakültesi mezunlarının ucuz iş gücü olarak kullanılacağını ve özel poliklinik döneminin kapanacağını belirten Oda Başkanı Bora, “Taslak bu haliyle yürürlüğe girerse tıpta yaşanan sürece bakarak; önce muayenehane, sonra poliklinik en son da merkezlerin ortadan kaldırılmasının diş hekimliğinde de yaşanacağını söyleyebiliriz. Diş hekimliği kendi adına çalışan bir meslek olmaktan çıkartılacak. Diş hekimleri büyük sermayenin tekelinde, özlük haklarından yoksun, ücretli çalışanlar konumuna gelecektir. Ayrıca sayısı bu iktidar döneminde hızla artan diş hekimliği fakültelerinden mezun olan meslektaşlarımızın da sermaye tarafından ucuz işgücü olarak kullanılacağı, emeğimizin ucuzlatılacağı açıktır” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir