MANİSA’DA EĞİTİM SORUNU BİTMEK BİLMİYOR!

14 Ekim 2014 Salı, 17:54

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Recep Varlıakman, geçtiğimiz aylarda yapılan müdür atamalarında 370 okula henüz müdürlerin atanmadığını söyleyerek, bu okullar için başvuru yapan müdürlerin mülakat yerlerinin açıklanmamasının suç olduğunu söyledi. Varlıakman, “Manisa Valisi ve Milli Eğitim Müdürü bu durumda suç işlemektedir” dedi.

Ferdi UZUN

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Recep Varlıakman, geçtiğimiz aylarda yapılan müdür atamalarında ortaya çıkan mağduriyetlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Recep Varlıakman, yapılan müdür atamalarında 370 okula henüz müdürlerin atanmadığını söyleyerek, bu okullar için başvuru yapan müdürlerin mülakat yerlerinin açıklanmamasının suç olduğunu söyledi. Varlıakman, “Manisa Valisi ve Milli Eğitim Müdürü bu durumda suç işlemektedir” dedi.

Mülakat Perşembe günü

Varlıakman, “2014 Mart ayında Milli Eğitim temel kanunun açıklamasından sonra Ağustos ayı değerlendirmesinden sonra okul müdürleri puanlandı. 250 müdür arkadaşımız 75 puan altı aldı ve müdürlükten alındı. Bugün itibari ile 370 okulda henüz okul müdürleri atanmış durumda değil. Bu okullarda geçici olarak okul müdürleri atanmış durumda. Bu okullara bin 300 eğitimci müracaat etti. Bu okullara müracaat edenleri üstten alta doğru puan sıralaması yapılıp liste hazırlanacak. Bunlar daha sonra mülakata tabi tutulacak. Buraya kadar her şey normalken ne yazık ki Perşembe günü mülakat olmasına rağmen henüz mülakat tarihinin nasıl ve nerde olacağı açıklanmamıştır. Bu bir suçtur. İnsanların nerde nasıl mülakata gireceğine yer göstermiyorsanız suç işliyorsunuz demektir. Manisa Valisi ve Milli Eğitim Müdürü bu durumda suç işlemektedir” diye konuştu.

Karar Danıştay’ın

Başkan Varlıakman son olarak şunları söyledi: “Vali ve Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere konu hakkında yetkili olanları hakka ve adalete davet ediyorum. Mülakata girecekler hakkında en ufak bir sorun çıkması halinde ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Burada şuna dikkat etmek gerekiyor: Danıştay mülakat sınavlarını iptal etmedi. Mülakat yapılabilir dedi. Danıştay kararına göre mülakat komisyonunu oluşturacak kişi çağın gereğine göre mülakat yerine sesli ve görüntülü cihazlar yerleştirmelidir. Eğer bunu yapmazlarsa ilerde karşılaşılacak sorunlarda kanıt diye bir şey olmayacak. Bu karar benim bir isteğim değil, Danıştay’ın bir kararıdır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir