MANİSA’DA KORSAN EMLAKÇILARA SAVAŞ

14 Ekim 2014 Salı, 10:51

MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahattin Akyüz korsan emlakçılığa karşı mücadele başlattıklarını, sorunu en aza indirdiklerini, ancak sıfırlayamadıklarını söyledi.

Manisa Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, yazılı bir açıklama yaparak, emlak komisyonculuğu ile hiçbir ilgisi olmayanların bu işi yapmaya çalıştığını belirtti. Her emlak müşavirinin bu tür emek hırsızları ile mücadele etmek zorunda bırakıldığını ifade eden Akyüz, “Kendini uyanık zanneden, diğer emlakçıların hakkını yiyen bu tür insanları, odaya ve Maliye’ye bildirmek her emlakçının görevidir. Emlakçılık gelişmiş ülkelerde itibar ve güven mesleğidir. Gelişmiş ülkelerin en önemli caddelerinde, en prestijli yerlerindeki binalarında emlak ofislerini görürsünüz. Bu ülkelerde her önüne gelen emlakçılık yapamaz. Mesleğe giriş şartları zordur. Emlakçılık bu ülkelerde en saygın mesleklerin başında gelir. Bizde ise isteyen her yaş ve meslek gruplarından; muhtar, hafriyatçı, dekorasyoncu, bakkal, kapıcı, avukat, devlet memuru, anlayacağınız üzere herkes bu mesleğin bir ucundan tutmuş haksız kazanç elde edip köşeyi dönme peşinde. Bilgisiz ve eğitimsiz bu emek hırsızlarının müşteriye verdiği zararların yanında, ülke ekonomisine verdikleri zarar da büyüktür. Bu kişiler gerçek emlak komisyoncusunun cebinden para çalıyor” dedi.

Oda ve Dernek Başkanı Bahattin Akyüz, mesleğini layıkı ile yaparak devlete vergisini ödeyen, mesleğinde uzmanlaşmış, gerekli donanıma sahip, meslek odasına kayıtlı emlakçıların, dükkan kirası, elektrik, su, doğalgaz, kırtasiye, benzin, sigorta gibi birçok masraf ile boğuştuklarını vurguladı. “Buna rağmen ayakçılar kadar satış yapamıyorlar. Çünkü ayakçılar her köşe başında” diyen Akyüz, gerçek emlakçıların adeta cezalandırıldığını savundu. Emlak Müşavirliği Kanunu çıkarılmasına engel olan bazı kesimler olduğunu öne süren Akyüz, “Meslek kurumsallaşır ise, kayıt dışı azalacak, vergi gelirleri artacak, istihdam sağlanacak. Bu durum anlaşılan bazılarının menfaatlerine uygun düşmüyor. Bu tür ayakçılar ile işbirliği içinde olan her emlakçı mesleğine ihanet ediyor. Devlet gelişmiş ülkelerde olduğu gibi emlakçılığı kanun ile bir çerçeveye oturtuyor. Bu kadar önemli bir iş ayakçılara bırakılmayacak kadar önemlidir” diye konuştu.

AMAÇ KAYIT DIŞINI ÖNLEMEK

Amaçlarının emlakçılık sektörünü disiplin altına alarak vergi kaçağını önlemek olduğunu ifade eden Akyüz, “Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak bürokratlarımıza her türlü desteği veriyoruz. Çünkü korsan ve ayakçı emlakçılar bize üye olan, vergisini düzenli bir şekilde ödeyen arkadaşlarımızın haklarına tecavüz ediyor. Bunun önüne geçmek zorundayız. Meslektaşlarımızdan, vatandaşlardan ve Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan bu konuda destek istiyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir