Manisa’da günlük kiralık evlere sıkı takip

14 Mart 2017 Salı, 17:03

MANİSA merkezde günübirlik kiralanan evlere yapılan denetimlerde, kimlik bildiriminde bulunmayan 10 konut sahibi hakkında işlem yapıldı.

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, emlakçıların da şikayet ettiği günlük ve saatlik kiralanan evlerle ilgili, kanun hükmünde kararnameyle yapılan düzenlemenin ardından denetim başlattı. Konaklayacak kişiler için zorunlu olan kimlik bildiriminde bulunmayan evler, denetlendi. Yapılan denetimlerde eksiklikleri bulunan 10 konut sahibi hakkında işlem yapıldı ve bu evler kaymakamlıklara bildirildi. Manisa merkezde yapılan denetimlerde şimdiye kadar 2 ev için 10 bin 383’er lira para cezası kesildiği öğrenildi. Diğer 8 eve de para cezası kesileceği, işlemlerin sürdüğü belirtildi. Bildirim yapmayan ve kötü niyetle kullanılan evlerle ilgili denetimlerin süreceği vurgulandı.

Manisa Emlakçılar Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, günlük ve saatlik kiralanan evlerin emlakçılardan değil, internet üzerinden kiralandığını söyledi. Yeni uygulamayla evlerin kötü amaçla kullanımının önüne geçildiğini ve vergi kaybının da önlendiğini dile getiren Akyüz, “Bu evler ne amaçla kullanılıyordu ya da kimlere kiralanıyor bilmiyorduk. Şimdi günlük kiralanacak evin bildirilme zorunluluğu var. Bildirilmeyen evlerle ilgili de emniyet müdürlüğü denetim yapıyor, biz çok memnunuz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir