MANİSA’DA BU İŞYERİNİ DUYAN ORAYA KOŞUYOR!

05 Aralık 2015 Cumartesi, 13:55

Manisa’da ailelerinin karşı çıkmasına rağmen evlenen görme engelli çift, masaj konusunda aldıkları eğitimin ardından kendi iş yerlerini açtı. Bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlığı olanlara çözüm bulunduğu merkeze gelen hastalar bir daha geliyor ve hastalığındaki sorunun birçoğu çözüme kavuşuyor.

Geçirdiği hastalık sonucu iki gözünü kaybeden Mustafa Uzun (40) ve doğuştan görme engelli Nursen Uzun (37) çifti, çevresindeki insanların karşı çıkmasına rağmen önce mutlu bir yuva ve ardından geçimlerini sağlayacakları bir iş yeri kurmayı başardı.

Gazetecilere açıklama Mustafa Uzun, Erzurum’da doğduğunu, lise yıllarında yakalandığı Behçet hastalığından dolayı gözlerini kaybettiğini, bu sürecin kendisi için çok zor geçtiğini söyledi.

Hastalıkla mücadele ettiği 5 yıl sonunda görme yetisini tamamen kaybettiğini, hayata tutunmak için çareler aradığını dile getiren Uzun, İstanbul’da görme engellilere yönelik masaj eğitimi aldığını ifade etti.

Erzurum’a döndükten sonra arkadaşları aracılığıyla Manisa’da yaşayan kendisi gibi görme engelli Nursen Uzun ile tanıştığını, telefonda devam eden ilişkileri sonrası evlenme teklifinde bulunduğunu anlatan Mustafa Uzun, iki ailenin de bu evliliğe karşı çıktığını dile getirdi.

“İkiniz de görme engellisiniz, nasıl yaşayacaksınız ?” şeklindeki tepkilere rağmen evlenmeye karar verdiklerini söyleyen Uzun, “Evlenmek için yeteri kadar param yoktu. Evden kaçıp İstanbul’a geri döndüm ve çalışmaya başladım. Biraz para biriktirdikten sonra Manisa’da bir iş buldum. Evliliğimize karşı olan eşimin ailesiyle görüşerek bu konuda kararlı olduğumuzu anlattım. Beni tanıdıktan sonra artık sıcak bakmaya başladılar. 2007 yılında Nursel’le evlendik” dedi.

Eşinin de masaj eğitimi aldığını ve birlikte özel bir hastanede çalışmaya başladıklarını bildiren Uzun, bir süre sonra kendi iş yerlerinin olması gerektiğini düşündüklerini anlattı.

Açtıkları masaj salonunda özellikle bel ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları olan insanlara hizmet verdiklerini, kendilerine gösterilen ilgiden memnun olduklarını ifade eden Uzun, “Kısa sürede sadık bir müşteri kitlemiz oldu. İnsanlar bizi tavsiye etmeye başladı. İnsanların ağrılarından kurtulduğunu söylemeleri bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Uzun, en büyük hedefinin kendileri gibi görme engelli bireylere istihdam sağlamak olduğunu kaydetti.

– “Eşimle sırt sırta verip mücadele ediyoruz”

Nursen Uzun ise ailelerinin evlenmeden önce kendilerine “Gören bile zor geçiniyor siz nasıl yapacaksınız” demesine rağmen eşiyle sırt sırta verdiklerini ve hem ev hem iş yeri sahibi olduklarını söyledi. Uzun, şöyle konuştu:

“Görme engellilerin hayatı biraz karışık geçiyor. Ama inançlı olduktan sonra birçok şeyin üstesinden gelebiliyorsunuz. Bu hayatın mücadelesini eşimle birlikte veriyoruz. İki görmeyenin bırakın iş yeri açmasını ev tutması dahi zor. ‘Bunlar evi yakar’ diyerek bize ev kiralamak istemeyenler oldu. Şimdi iş yerimizi açtıktan sonra insanlar bizi takdir etmeye başladı. ‘Ne büyük cesaret’ diyorlar. Görme engelli arkadaşlara tavsiyem evlerine kapanıp kalmasınlar. Aileler evlatlarından utanmasınlar, onları hayata bağlamak için mücadele etsinler.”

Görme engelli çift, Sakarya Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde Beytül Şifa adı altında hizmet veriyor. İletişim 0505 536 72 19

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir