Manisa’da 7 asırlık tarihi yapıların hali üzdü

22 Kasım 2016 Salı, 13:54

MANİSA’da 1 yıldan bu yana bakımsızlıktan çöplüğe dönen 7 asırlık tarihi darphane, tiner gibi madde bağımlılarının yuvası oldu. Saruhanlı Beyliği dönemine ait 628 yıllık tarihi Çukur Hamamı’nın duvarlarına yazılan yazılar ise halkın tepkisini çekti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce yaklaşık 1 milyon TL’ye restore edilen 700 yıllık tarihi darphane ile Şehzadeler Belediyesi’nce restore edilen 628 yıllık Çukur Hamamı’na, kimliği belirsiz kişilerce zarar verildi. Saruhanoğlu Beyliği döneminde 1388 yılında yapılan ve kentin en eski hamamı olarak bilinen Çukur Hamamı’nın duvarlarına yazılan yazılar, eleştiri topladı. Şehzadeler Belediyesi tarafından çok amaçlı salonu ve taziye merkezi olarak kullanılması için restore edilen hamamın duvarlarına sprey boyalarla yazılan yazılar, tarihe saygısızlık olarak nitelendirildi. Mahalleli, tarihi yapının aslına uygun olarak korunmasını istedi.

EVSİZLERİN YUVASI OLDU

Şehzadeler İlçesi Ulucami bölgesindeki 7 asırlık darphanenin de kimliği belirsiz kişiler tarafından camı ve kapıları kırıldı. Yaklaşık 1 yıldan bu yana tarihi darphanenin durumunu yadırgayan mahalle sakinleri de, tinercilerin burayı mesken tuttuğunu söyledi. Tarihi yapının duvarlarına yazılar yazılırken, demir parmaklıkları aşıp içeri girildiğinde de manzara değişmedi. Binanın dışına zarar veren kişilerin, darphanenin içini de ev gibi kullandıkları ortaya çıktı. Evsizlerin mekanı haline gelen binanın tedirginlik yarattığı belirtildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir