Manisa’da 25 bin 385 metre dere temizlendi

06 Aralık 2016 Salı, 20:03

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde 25 bin 385 metrelik dere temizlik çalışması gerçekleştirerek, taşkınlar için aldığı önlemlerle vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlıyor.
MASKİ Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, il genelinde derelerin yağışlı havalarda sorun olmasının önüne geçmek için yoğun bir tempoda çalışıyor. Ekiplerin ilçe ve mahallelerde yürüttüğü çalışmalarla mahalleler taşkın derdinden kurtarılıyor. MASKİ ekipleri, bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla toplamda 25 bin 385 metre uzunluğunda dere temizliği gerçekleştirdi. Çalışmalar sayesinde hem olası taşkınların hem de kötü koku ve sinek oluşumu gibi sıkıntıların önüne geçilmiş oldu. MASKİ tarafından yürütülen çalışmaları kapsamında yaş ve kuru dereler, sulama kanalları, çökertme havuzları ve trapez kanallar ile dere yatağı, köprü geçişleri ve menfezlerde makineli ve el ile temizlik işlemi yapıldı.
26 bin kamyon malzeme çıkarıldı
Dere temizlik çalışmaları kapsamında yaklaşık 26 bin kamyon malzeme çıkarıldı. Derelerden çıkarılan malzemelerin, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait hafriyat boşaltma alanlarına taşınmasıyla gerçekleştirilen koordineli çalışma sayesinde çevre kirliliği sorunları da ortadan kaldırıldı. MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, yürüttükleri çalışmalar ile derelerin vatandaşlar için tehlike olmaktan çıktığını belirterek şu açıklamaları yaptı: “MASKİ olarak il genelinde önemli sorunlara çözüm üretiyoruz. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekiplerimiz, yaklaşık 26 bin metre uzunluğunda dere temizliği gerçekleştirdi. Temizlik aşamasında menfez ihtiyacı olan noktalarda, daha önce yapılmış ve yetersiz gelen kesitleri tespit ederek beton boruların yerine prefabrik menfezler koyduk. Yağışlı havalarda meydana gelebilecek taşkınlar başta olmak üzere birçok sıkıntıyı ortadan kaldırıyoruz, kaldırmaya da devam edeceğiz. Ekiplerimizin çalışmaları aralıksız devam edecek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir