Manisa koruyucu ailede 3’üncü oldu

03 Ocak 2018 Çarşamba, 20:58

Manisa’da ekonomik yoksunluk başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle devlet tarafından korunmaya alınan, çocukların aile ortamında yetişmesi için çalışmalarını sürdüren Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 152 çocuğu koruyucu ailelere kazandırarak, Türkiye’de 3’üncü oldu.

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, 2017 yılında yaptıkları çalışmalar ile koruyucu ailelerin yanına yerleştirdikleri çocuk sayısını 152’ye yükselterek, Kahramanmaraş ve Afyon’dan sonra 3’üncü oldukları söyledi.

Öncelikle bir çocuğun kalabileceği en iyi ortamın aile ortamı olduğuna inandıklarını ifade eden Konan, “Zaman zaman çocukların bulundukları aile ortamında ihmale, istismara maruz kaldıklarına şahit oluyoruz. İhmal ve istismar dışında biz çocuklarımızın sosyo-ekonomik destek hizmetinden faydalandırarak ailede bakımını sağlıyoruz. İhmal ve istismar durumu ortaya çıkmasının tespit edilmesi halinde yapılan inceleme sonucunda çocuklarımızı kurum bakımına alıyoruz.” dedi.

“ SIRADA BEKLEYEN AİLELERİMİZ VAR”

2012 yılında 17 olan koruyucu aile sayısını 2017 yılında 152’ye çıkardıklarını kaydeden Konan, “Kurum bakımına aldıktan sonra da toplumumuzun kahramanları diye nitelendirebileceğimiz bize koruyucu aile olmak için başvuranlarımız oluyor. Çocuklarımızı biz koruyucu ailelerimizin yaş durumuna göre, sosyal statülerine göre, psikolojik durumlarına göre yanlarına yerleştiriyoruz. Manisa bu anlamda güzel bir çalışma yaptı. Bakanlığımızın da desteği ile ciddi anlamda güzel bir çalışma yaptık. Burada en büyük pay, gönüllü olarak başvuruda bulunarak, severek, bize kapılarını ve şefkat yuvalarını açan ailelerin. 2017 yıl içerisinde ciddi bir başarı göstererek, Türkiye’de Kahramanmaraş ve Afyon’un ardından korumaya muhtaç çocukları yerleştiren 3’üncü il olduk. Sırada bekleyen ailelerimiz var. Her çocuğumuzun ailede büyüme hakkı var. Bu nedenle her çocuğumuzu ailelerimizin yanına yerleştirmeye çalışıyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir