MANİSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜNDEN YILBAŞI UYARISI!

30 Aralık 2014 Salı, 10:50

MANİSA Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, yılbaşı sofralarında görülebilecek kalp ve tansiyon sorunlarına dikkati çekti. Bol su ile yiyeceklerin yavaş tüketilmesini öneren Tay, alkol konusunda da uyardı. Tay, kadınlara en fazla iki kadeh, erkeklere de en fazla 3 kadeh uyarısı yaptı.

Yılbaşı gecesinde aşırı yiyecek ve alkol tüketimlerinin görüldüğünü ve sağlık sorunlarına sebep olabileceğini belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, çeşitli önerilerde bulundu. Dr. Tay, yılbaşı sofrasının tadını çıkarmanın hem de yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanın mümkün olduğunu ifade etti. Dr. Tay, şöyle dedi:

“Yılbaşı akşamı çok yiyeceğim’ diyerek öğün atlamak yanlış bir davranış şeklidir. Akşamı düşünerek kahvaltıda daha posalı ve daha az yağlı menü tüketmek güne iyi bir başlangıç sayılabilir. Sabah kahvaltınızı çok erken bir saatte yaptıysanız, sabahla öğlen arasında bir küçük ara öğün alabilirsiniz. Bir mevsim meyvesi veya kuru meyve, bir kase yağsız-az yağlı yoğurt tercih edebilirsiniz .Öğlen yemeğinde akşam proteinin daha yoğun tüketileceği düşünüldüğü için sebze-kurubaklagil yemekleri veya bunlarla yapılan salatalar yiyebilirsiniz.”

Tay, gün içinde bol su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Aşırı alkol ve yemek tüketiminin kalori miktarının yükseleceğini kaydeden Tay, bu durumda baş ağrısı, yorgunluk, mide ağrıları, bulantı, kusma ve ağırlık hissi ortaya çıktığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Tüketilen yiyecek miktarına ve alkol kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Yılbaşı sofrasına oturulduğunda azar azar ve yavaş yavaş yemek gerçekten çok önemlidir. Fazla miktarda hızlı ve büyük lokmalar halinde besin tüketmek tansiyonu yükseltip, kalbi sıkıştırabilir. Bu durumun engellenmesi için yemek yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmelidir. Bu yöntem çabuk doymamızı ve daha az besin tüketmemizi sağlayacaktır.”

SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Sebzeli ve zeytinyağlı yemek tüketilmesi önerisinde bulunan Dr. Ziya Tay, yılbaşı sofralarında salam, pastırma gibi ürünlerin mümkün olduğunda az yenilmesi  gerektiğini dile getirdi. Alkol konusunda da uyaran Tay, “Alkol kullanılıyorsa kadınlar için en fazla 2, erkekler için en fazla 3 kadeh gibi bir sınırlama faydalı olacaktır. Ayrıca en az içilen alkol kadar su içmeye gayret edilmesi önemlidir. Böylece alkol tüketimi ve alkolün yan etkileri de azaltacaktır” dedi.

yilbasinda-yiyecek-ve-alkole-dikkat_5667_dhaphoto1

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir