Lojistik Sektörünün Önemli Yardımcısı Vinç Kantarı

Ağır tonajlı yükleri taşımak için lojistik sektöründe ve daha birçok yerde kullanılan vinç kantarı genel anlamıyla taşımacılık sektörü için büyük önem arz etmektedir.

10 Nisan 2018 Salı, 21:52

Günümüzde lojistik sektörü önemli bir konuma gelmeyi başarmıştır. Geldiği noktada ticaretin önemli birimi olmayı da başarmıştır. Öyle ki birçok sektörde hızlı lojistik büyük önem arz etmektedir. Zamanında yerine ulaşan ticaret malları hem alıcı hem satıcı için önemlidir. Nitekim bu alanda tonajlar ile taşımacılık ve yükleme yapılmaktadır. Bu yüksek boyutlu yüklemeleri genel olarak vinç kantarı sayesinde sorunsuz bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

Teknolojik gelişmeler birçok sektörde etkisini gösterdiği gibi taşımacılık sektöründe de kendisini kanıtlamıştır. Nitekim vinç kantarları da teknolojinin bir nimeti olarak karşımıza çıkar ve bu sektörde büyük önem arz eder.

Vinç Kantarı Nedir?

Uç kısmında caraskal takılmış vinçleri bir tartı mekanizmasına dönüştüren ve bir nevi hassas terazi olarak adlandırabileceğimiz tartım cihazları vinç kantarı olarak adlandırılabilir. Son birkaç yıla kadar analog modelleri olsa da son yıllarda teknolojik devrimler ile elektronik modelleri de hayli ilgi görmüştür.

Vinç Kantarı Çalışma Prensibi Nasıldır?

Vinç kantarları ucunda yer alan caraskal ile kancasına takılan yükleri tartmaktadır. Yani ucuna takılamayan yükleri tartamamaktadır. Nasıl bir işleyiş olacağını kısaca tarif edecek olursak; “Hem yük taşımaya yarayan hem tartık gerçekleştiren cihazlardır. Bir ray üzerinde yürüyen bir raylı sistemin ucunda yer alan kanca ile hem tartım gerçekleştirecek hem de taşıma işlemi yapacaktır.” Kısmen bu şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Dara alma, hafıza tutma, fiş basma gibi özellikleri ile özellikle üretim aşamasında büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Vinç Kantarı Kullanım Alanları

Şarjlı kullanım olanağı da sunan vinç kantarı hafif ve kolay kullanıma da sahip olduğu söylenebilir. Büyük baş hayvancılıktan ağır sanayiye kadar birçok sektörde kullanım alanı bulunmaktadır. Demir çelik sektöründe de sıklıkla kullanılan bir araçtır. Bunların da dışında lojistik sektörünün hemen her noktasında karşımıza çıkan bir araçtır.

Vinç kantarı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Baykon firması ile irtibata geçebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir