Leyleklere Yeni Yuva

24 Eylül 2014 Çarşamba, 11:40

DOĞA Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü, elektrik direklerinin üzerindeki leylek yuvaları için çalışma başlattı. Ekipler, İzmir ve Manisa’daki 60 leylek yuvasını platformla yükselterek, leylekleri yeni yuvalara kavuşturdu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğinde leyleklerin korunması için başlatılan çalışmalarda leyleklere yeni yuvalar yapıldı. Manisa’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri ve Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışanları Hamzabeyli Mahallesi’nde düzenlenen törenle leylekleri yeni yuvalarına kavuşturdu. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin elektrik çarpmasından dolayı hayatlarını kaybettiğini ve yangınlara neden olduğunu belirterek, leylekleri daha güvenli ortamlara kavuşturacaklarını söyledi. Bayrak, “İzmir’in Tire İlçesi ve Manisa Hamzabeyli Mahallesi’nde ilk etapta 60 leylek yuvasını platformla yükselteceğiz. Yapılan yeni yapay leylek yuvaları ile enerji kayıplarının önüne geçilecek ve muhtemel yangınlar önlenecek” dedi.

Türkiye’de toplam 9 bin 881 leylek yuvası bulunduğunu ve bu yuvalardan 8 bin 683’ünün aktif olarak kullanıldığını kaydeden Rahmi Bayrak, “Bölgemizde 942 leylek yuvası var. Bu yuvalardan 720 tanesi elektrik direklerinde, geri kalanı ise baca, çatı gibi yerlerde bulunuyor. Biz leylek varlığını arttırmak ve korumak için Manisa ve İzmir’de 227 yapay leylek yuvası yapacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından bölge müdürlüğü çalışanları ve Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi yetkilileri leylek yuvalarını elektrik tellerinden uzaklaştırarak platformu yükseltti. Leyleklerin bozulan yuvaları yeniden yapılarak hazırlandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.