KURBAN PAZARININ TADI YOK

29 Eylül 2014 Pazartesi, 18:12

KURBAN Bayramı’na sayılı günler kala Manisa’daki kurban pazarlığı hız kazandı. Türkiye’nin değişik illerinden kurbanlık satmak için kente gelen küçükbaş hayvan satıcıları, yem ve saman fiyatlarının yüksek olmasından dolayı maliyetin arttığını belirterek, vatandaşın 700 ile bin lira arasındaki küçükbaş hayvan fiyatlarını çok bulduğunu ve almadığını dile getirdi.

Türkiye’nin değişik illerinden Manisa Canlı Hayvan Borsası’na kurbanlık satışı için gelen hayvan yetiştiricileri bayramı iple çekmeye başladı. Arife ve bayram günü satışların artmasını bekleyen küçükbaş hayvan yetiştiricileri satışların durgun olmasından yakındı. Tokat’tan kurbanlık satışı için gelen Oğuz Avşar, “İşler durgun. Buraya 500 hayvanla geldim. Çoğu duruyor. Artışın olacağını düşünmüyoruz. Fiyatlar yüksek, vatandaş almıyor. Son günü bekliyor. Hayvanları 850 ile bin lira arasında satıyoruz. Satışın arife ve bayramda yoğunlaşmasını bekliyoruz. Maliyetimiz yüksek, yem pahalı” dedi.

ARİFE GÜNÜNÜ BEKLİYORLAR

Vatandaşın arife günü fiyatların ucuzlayacağını düşündüğü için beklediğini kaydeden küçükbaş hayvan satıcısı Hakan Demir, “Satışlar beklediğimizden kötü. 70 hayvanla geldim. Ama 5-10 hayvan satabildim. Her sene olduğu gibi arife gününü bekliyorlar. Her sene yem yükseliyor, saman fiyatı yükseliyor. Ama vatandaş bunu görmüyor. Fiyatlar 700 ile bin lira arasında değişiyor” diye konuştu.

PAZARIN PAŞASI BİN TON

Fiyatların 4 bin lira ile 12 bin lira arasında değiştiğini söyleyen büyükbaş hayvan satıcısı Vedat Uşer, “45 hayvanım vardı, şimdi 10 tane kaldı. Büyükbaş kurbanlık almak isteyenler acele etsinler. Çünkü arife gününe kadar hayvan kalmayacak” dedi.

Muş’tan kurbanlık satışı için gelen Hamdullah Sülmez, bin tonluk ‘Paşa’ ismini verdiğini dananın pazarın gözdesi olduğunu söyledi. Bin tonluk Paşa’yı 13 bin liraya satmayı isteyen Sülmez, alıcı çıkmadığını ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir