KULA’NIN TARİHİ EVLERİ TURİZME KAZANDIRILACAK

20 Haziran 2014 Cuma, 20:12

MANİSA Büyükşehir Belediyesi, Kula ilçesini turizm merkezi yapacak Jeopark Müzesi Projesi’ne yönelik başlattığı çalışmalarının ardından, Tarihi Kula Evleri’nin restorasyonu için de harekete geçti. Büyükşehir bünyesinde oluşturulan bir heyet, ilçeye gelerek incelemede bulundu.

Kula’daki tarihi Kula evleri Büyükşehir Belediyesi’nce restore edilip turizme kazandırılması hedeflenen çalışma kapsamında MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Danışmanı Azmi Açıkdil’in başkanlığındaki heyet, ilçeye geldi. Heyette bir diğer danışman Azmi Açikdil, Etüt Proje Daire Başkanı Emine Müge Kuğu, Tarihi Sosyal ve Kültürel Projeler Şube Müdürü Kadriye Orman, Restoratör İlayda Altıncı ve Mimar Meryem Yener de yer aldı. Heyete ilçeden Kula Belediye Meclis Üyesi Faik Şentürk, Jeopark Koordinatörü Dr. Erdal Gümüş ve Restoratör Zeynep Pehlivanlar da eşlik etti. Kula Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Tosun’u makamında ziyaret eden heyet, bilgi alış verişinde bulundu. Yapılacak saha çalışmaları hakkında bilgi verildi. Çalışma kapsamında restore edilecek evlerin, ilçenin konaklama kapasitesindeki yetersizliğe çözüm sağlanmasının amaçlandığı belirtildi. Restore edilecek evlerin butik otel olarak değerlendireceği açıklandı.

Kula evlerinin restorasyonu için çalışmaların en kısa zamanda başlatılacağını belirten Açıkdil, eşsiz güzellikteki evlerin kurtarılacağını söyledi. Açıkdil ayrıca, büyükşehir belediyesinin 300 kilometrekarelik bir alana sahip Volkanik Jeoparkı’na bir müze kazandırma amacında olduğunu dile getirdi. İstanbul Fatih semtinden sonra en çok tescilli yapının Kula’da olduğunun altını çizen Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, 2600’den fazla tescillenmiş yapının içerisinde Türk mimarisinin en güzel örneklerine rastlamak içten değil. Zaman tünelini andıran Kula sokakları ve Kula’nın mimarisi çok değerli eserleri içerisinde barındırıyor. Acil olarak restorasyonu yapılması gereken çok değerli evler var. Bu evlerin restore edilerek tekrardan hayat bulması Kula ve turizm için önemlidir dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.