Kinoa faydaları ve zararları

09 Mart 2017 Perşembe, 11:50

Uzun yıllardır varlığını sürdürmekte olan ve neslini koruyan bitkilerden biri olan Kinoa, oldukça yararlı ve her alanda kullanılabilen bir bitkidir. Özellikle de kilo verme açısından pek çok faydası bulunan kinoa, her yerde yetişme özelliği taşıyan bir bitki değildir. Bu nedenle çok özel merkezlerde ve dağ eteklerinde, sınırlı sayıda ülkede yetişmektedir. Özel ülkelerde yetişmesinin nedeni ise, iklim koşullarının ve toprak verimliliğinin uygun olmasından kaynaklanmaktadır. Dilediğiniz her an her aktardan ve büyük marketlerden temin edebileceğiniz kinoa bitkisi, kurutulmuş bir tahıl ürünü gibi kullanılmaktadır. Aşırı sıcak olan iklimlerde ve aşırı soğuk olan iklimlerde yetişemeyen kinoa, faydaları ve aynı zamanda zararları olan da bir bitkidir. Yiyeceklerle birlikte ya da tek başına tüketilmesi uzmanlar tarafından uygun görülmektedir. Kıyı şeritlerinde de yetilmekte olan Kinoa bitkisi yaklaşık olarak 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Kinoa’nın en bilinen faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir.

Kinoa Faydaları

  • Protein içeriği oldukça fazla olan Kinoa günlük tam proteini karşılamaktadır. Gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm aitleri karşılayarak başka besine gereksinim duyulmamasına olanak sağlar.
  • Diyet uygulayan bireyler için, günlük gluten ihtiyacını karşılamaya da yardımcı olmaktadır.
  • Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına olanak sağlayarak, metabolizmanın rahat bir şekilde boşalmasını sağlamaktadır.
  • Tok tutma hissi sayesinde her zaman mideyi rahatlatır ve fazla yemek yeme ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Bunların yanı sıra, migren ve reflü gibi mide hastalıkları olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir tahıl bitkisidir. İçerisinde yer alan magnezyum, asit, protein, antioksidan ve B2 vitaminleri ile her zaman kişinin vücudunu sağlıklı ve dinç tutmasını sağlamaktadır. Tansiyon ve kolesterol hastalarının da kullanması uygun görülen Kinoa bitkisi, kolesterol ve tansiyon seviyesini dengeleyerek, her zaman dengeli bir sağlığa sahip olmayı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, içerdiği demir, karbonhidrat, sodyum, potasyum, lif kaynağı ve diğer tüm besin değerleri ile tüketilmesi uygun görülen bitkiler içerisinde yer almaktadır. kinoa zayıflama yöntemi olarak oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Kinoanın Bilinen Zararları Nelerdir?

Kinoa halk dilinde astronotların yiyeceği olarak da bilinmektedir. Bu yiyecek sağlığını dengede tutmak isteyenler, kilo kontrolüne sahip olmak isteyenler kinoa kullanarak amaçlarına ulaşmaktadırlar. Sağlığınızı riske atmamak için lütfen kinoa içeceği kullanmaya özel gösterin. Kinoa bitkisi ya da tahılı hem pişmiş hem de çiğ bir şekilde tüketilmektedir. Pişmiş bir şekilde tüketilmek istendiğinde kabukları temizlenmekte ve haşlanmaktadır. Böylece acı olan tadı da pişirilerek en aza indirilmektedir. Ancak gerek tıp dünyasında gerekse halk arasında Kinoanın kullanımları ve kendisi hakkında büyük bir zararı bulunmamaktadır. Yan etkileri içerisinde yalnızca aşırı tüketimden uzak durulması gerektiği yer almaktadır. Tüketilmesi gerekenden fazla tüketildiği takdirde, vücuda yüksek kalori yüklenmesi gerçekleşmektedir. Ve bunun sonucunda zehirlenme etkisi gerçekleşir. Kinoa dışında yer alan kabuklu kısımlar fazla tüketildiği takdirde, zehirlenmeye yol açabilir. Bu nedenle yeteri miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir