İstiklal Marşı’nın son iki mısrasını bütün salon ayağa kalkıp okudu

12 Mart 2018 Pazartesi, 15:42

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Manisa’da düzenlenen etkinlikte İstiklal Marşı’nı son iki mısrası tüm salon tarafından ayakta okundu. Şehitler Ortaokulu tarafından hazırlanan programda okul korosunun İstiklal Marşı’nın müziğini melodik borularla çalması büyük beğeni topladı.
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki Şehitler Ortaokulu tarafından Kültür Sitesi Lale Salonu’nda tören düzenlendi.
Programın açılışında Şehitler Ortaokulu Müdürü Tayfun Sarıbeyler’in selamlama konuşmasının ardından Manisa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necmettin Okumuş, Mehmet Akif Ersoy’un neden İstiklal Marşı’nı yazdığını anlatarak, İstiklal Marşı’nın eşsiz bir eser olduğunu dile getirdi. Açılan yarışmaya 720 eser katılmasına rağmen Mehmet Akif Ersoy’un para ödülü sebebiyle yarışmaya bir türlü katılmaması üzerine Mustafa Kemal Atatürk’ün Akif’in yakın arkadaşlarını devreye soktuğunu anlattı. Akif’in tam bir vatan sevdalısı olduğunu belirten Okumuş, Çanakkale ve Sarıkamış’ta yazdığı şiirlerle askere güç veren Akif’in en iyi arkadaşlarından birisinin Neyzen Tevfik olduğunu belirterek, “Akif’in en iyi arkadaşlarından biri Neyzen Tevfik’tir. Ney derslerini Neyzen Tevfik’ten almıştır. Fakat iki ayrı dünyanın insanı. Biri camiden çıkmıyor biri meyhaneden çıkmıyor ama dert ne dert ortak; dert vatan. Peki, vatan ne demek? Şuan üstüne bastığımız bu toprak parçası, kara toprak mı? Veya sınıflarda haritalarda sınırları çizilmiş o coğrafya parçası mı? Değil, eğer toprak kanla yoğrulmuşsa ve bedeli canla ödenmişse onun adı artık vatandır” dedi.
İstiklal Marşı’nın hangi duygu ve ruh haliyle yazıldığını kıta kıta, mısra mısra anlatan Okumuş, “Şiirin ilk bölümünü Akif cepheye yazar. Akif, cephedeki askere diyor ki, ‘Geriye bir dön bak. Eğer bu Anadolu coğrafyasında bir evin coğrafyası tütüyorsa korkma! Bu Osmanlı’dan geriye kalan Anadolu topraklarında bir tane de ev kalmışsa korkma’ diyor. Bu millet arkandadır sakın ha korkma!” ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından Şehitler Ortaokulu öğrencileri Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna edilmesinin sahnelendirildiği mini bir tiyatro gösterisi sunuldu. Tiyatro gösterisinin sonunda İstiklal Marşı’nın Mecliste kabulünde olduğu gibi tüm salon ayağa kalkarak son iki mısrayı hep bir ağızdan okudu. Bir bayrak rüzgar bekliyor şiirinin okunmasının ardından okul korosu tarafından İstiklal Marşı’nın müziği melodik borularla çalındı. Oratoryo gösterisi ile sona eren program büyük beğeni toplarken katılımcılar programı hazırlayan öğretmen ve öğrencileri uzun süre alkışladı. Program dolayısıyla Kültür Sitesi Fuaye Salonunda ayrıca İstiklal Martşı ve Mehmet Akif konulu resim sergisinin de açılışı yapıldı.
Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necmettin Okumuş, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, CHP İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şaver Yüksel, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir