İŞTE TORBA YASA HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER!

14 Ekim 2014 Salı, 22:59

“Torba Yasa beklentileri boşa çıkardı”

Vergi uygulamaları, mali mevzuat ve SGK ile ilgili konularda Manisalı işletmeci ve mali müşavirlere Torba Yasa hakkında bilgilendirme toplantısı yapan ABİGEM Uzmanı Yeminli Mali Müşavir Tayfun Şenol, bu yasanın bir af değil ödeme kolaylığı sağlayan bir yeniden yapılandırma uygulaması olduğunu söyledi. Şenol, torba yasadaki mali konularla ilgili düzenlemelerin beklentileri boşa çıkardığını bildirdi

Ferdi UZUN

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) Uzmanı Mali Müşavir Tayfun Şenol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda mali mevzuat ve SGK ile ilgili konularda Manisalı işletmeci ve mali müşavirlere Torba Yasa hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Tayfun Şenol, bu yasanın bir af değil ödeme kolaylığı sağlayan bir yeniden yapılandırma uygulaması olduğunu söyledi. Şenol, torba yasadaki mali konularla ilgili düzenlemelerin beklentileri boşa çıkardığını ifade etti.

 Af Değil, Yeniden Yapılandırma

Tayfun Şenol, “İki yıl önce çıkan 6111 sayılı af kanunu devletle mükellefin barışmasını sağlayan bir kanundu. O kanunda borçların affedilmesi, faizlerin silinmesi, davalardan vazgeçilmesi halinde mükelleflere belli indirimler sağlanması gibi bir takım ayrıcalıklar ve düzenlemeler vardı. Kamuoyunda da torba yasayla ilgili böyle bir beklenti oldu. 6111 sayılı af kanunun gibi bir beklenti yaratıldı. Bu kanun af içeren bir kanun değil. Toplumdaki af beklentisini boşa çıkaran bir kanundur bu torba yasada olan. Devletin temel olarak ele aldığı konu vergi borcu olanların ana borçlarını yeni bir taksitlendirme modeli ile ödemesini sağlamak ve gecikme faizlerini de yeniden enflasyona göre uyarlaya oldu. Bu kanun bir af kanunu değil sadece ödeme kolaylığı saylayan bir yapılandırmadır” dedi. Yeminli Mali Müşavir Kadir Karakaş ve Yeminli Mali Müşavir ve Kıdemli Denetçi Hakan Günaydın da katılımcıların sorularını cevapladı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir