İşitme Engellilere Yönelik umre ödüllü yarışma

13 Temmuz 2017 Perşembe, 00:01

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye genelinde “İşitme Engellilere Yönelik Umre Ödüllü Dini Bilgiler Yarışması” düzenliyor.

Tüm engelli gruplarına yönelik manevi destek, dini danışmanlık ve dini rehberlik gibi birçok hizmet yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl ilk olarak işitme engellilerin motivasyonlarını arttırmak için düzenlediği yarışmaya, Kur’an Kurslarının, Yaz Kuran Kurslarının ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların öğrencileri veya mezunları katılabilecek.Yarışmaya başvurular, 11 Ağustos’a kadar il müftülüklerine yapılabilecek. Yarışma son başvuru tarihinden sonra iki hafta içinde gerçekleştirilecek. Yarışmanın duyuruları, ilgili kişilere ulaşılabilecek kurslar, okullar, rehabilitasyon merkezleri, ilgili sivil toplum kuruluşları gibi yerlerde yapılacak.Kur’an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler alanında yapılacak yarışmanın kaynakları; Kur’an-ı Kerîm, Seyfettin Yazıcı’nın Temel Dini Bilgiler kitabı ve işaret dili ile çekilmiş Diyanet TV sessiz videolarından oluşacak.İl Müftülüğünün oluşturacağı yarışma komisyonu, engelli koordinatörü, Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlardan alınacak temsilcilerden oluşacak. Komisyonda işaret dili bilen en az bir uzman bulunacak.Her ilde ilk ona giren engellilere de çeşitli ödüllerin verileceği yarışmada, umre için illere nüfus oranlarına göre belli sayıda kontenjan tanındı. Kontenjan toplamında 100 işitme engelli umreye gitmiş olacak.İllerde “Engelli Koordinatörleri” belirleyerek hizmetlerin daha sistemli hale getirilmesini sağlayan Diyanet, Engelli gruplarını kendi içinde engelli çeşidine göre sınıflandırarak bundan sonraki yıllarda engelliler için umre organizasyonları yapmaya devam edecek. Umreye gidecek engelliler ise yarışma ile belirlenecek.

Engelli grupların sosyal hayatın içerisinde sürekli ve aktif olmaları için her ilde sohbet programları, geziler gibi çeşitli faaliyetler yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, 2016 yılında da başarılı 100 engelli öğrenciye umreye götürmüştü.

İŞTE HABERİN AYRINTILARI…

YARIŞMAYA KİMLER KATILABİLİR?

 • Kur’an Kursu öğrencileri
 • Yaz Kur’an Kursu öğrencileri
 • MEB öğrencileri veya mezunları

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

 • Engelli raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • MEB öğrencisi veya mezunu olduğunu gösterir belge
 • Başvuru dilekçesi

 

YARIŞMA ALANLARI VE KAYNAK KİTAPLAR

 • Kur’an-ı Kerim
 • Temel Dini Bilgiler (yazar: Seyfettin YAZICI)
 • İşaret dili ile çekilmiş Diyanet TV’de yayınlanan SESSİZ adlı programa ait videolar(www.diyanet.tv/sessiz)

 

YARIŞMAYA BAŞVURU YERLERİ VE SON BAŞVURU TARİHİ:

 • Manisa İl Müftülüğü veya İlçe Müftülükleri

Son başvuru tarihi:  11 Ağustos 2017

 

SINAV TARİHİ ve YERİ:

 • 22 Ağustos 2017 saat 10.00,  MANİSA İL MÜFTÜLÜĞÜ

 

Adres: Göktaşlı Mh. Murat Cd. No: 47 Şehzadeler / MANİSA

Telefon: 0 (236) 231 17 77

Fax: 0 (236) 232 41 46

E-Posta: [email protected]

 

NOT: Yarışma 1.’sine umre ödülü, ilk 10’a girenlere de sürpriz hediyeler verilecektir.

 

Yarışmada yaş sınırı yoktur.

 

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..