isacthekid Batuhan Arda Şahin Kimdir?

27 Ekim 2020 Salı, 19:23
Batuhan Arda Şahin (isacthekid)

Her Yere Renk Her Yerde Renk!

Bir birinden zıt renkler ve farklı ışıklandırma stili ile çizdiği dövmelerle fark yaratan

İsacthekid (Batuhan arda şahin) sanatıyla herkesi büyülüyor.

Graffitiden Başlayan Sanat Yolculuğu

Graffitiden Başlayan Sanat Yolculuğu!

İlk ve orta okul yıllarında resim ile pek de ilgisi bulunmayan Batuhan’ın, sokakları boyamaya başlayarak, yani graffiti sanatı ile resme olan ilgi ve yeteneği lise yıllarında ortaya çıkıyor.

2005 yılında graffiti sanatı ile buluştuğunda tüm eğitim öğretim hayatının sanat üzerine devam edeceğini henüz hiç kimse bilmiyor. Ülkenin konumu ve kültürel yapısı sebebiyle ilk çatışmalarını ailesiyle yaşayan Batuhan, buna rağmen sanatından taviz vermeyerek geceleri sokakları boyamaya devam ediyor.

Sanat Ulaşılabilir Olmalı

O dönemlerden bahsettiğinde ise ilgi ve amacını : ‘yaptığımız sanat sokakta. Herkesin işe giderken, okula giderken hatta evinin camından baktığında bile görebildiği yerlerde. Çöp kovalarında, sokak lambalarında, dükkan kepenklerinde, boş olan tüm duvarlarda. İnsanların, kendi cebimizden para vererek bu sanatı icra etmemize olan soruları yılladır sorulur. Ama Graffiti tam olarak böyle bir tutku.’ cümleleriyle özetliyor.

Batuhan Arda Şahin

Geç başlayan sanat ilgisi genç sanatçının tüm eğitim hayatını değiştiriyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Resim Öğretmenliği bölümünden 2014 yılında mezun olan sanatçı, daha sonraları Grafik Tasarım Yüksek Lisansı ile eğitim hayatını sonlandırıyor.

2016 yılında dövme yapmaya başladığında zaten sevdiği, izlediği ve takip ettiği çizgi film ve anime olarak adlandırılan japon çizgi dizi karakterlerinin dövmelerini yaparak başlıyor dövme sanatına. Bunu sonrasında kendi tarzı haline dönüştüren sanatçı Türkiye’de bu tarzın öncüsü olmayı başarıyor.

Ülkemizde giderek yaygınlaşan dövme sanatında New School karikatürize ve abartılı figürlerden oluşan çizgi film ve anime figürlerin vücuda resmedildiği tarz olarak tanımlanıyor. Renklerin yoğun ve parlak kullanıldığı bu stil şu an Türkiye’de de Dünya’da da diğer tüm stiller arasında en dikkat çekeni olma yolunda hızla ilerliyor.

Kendi tarzı ile bişleştirdiği dövmeleri dövmeseverler tarafından sosyal medya üzerinde büyük beğeni toplarken dünyadaki pek çok New School artistin beğenisinden de kaçamıyor. Batuhan günümüzde daha önceleri idol olarak gördüğü ve örnek aldığı pek çok sanatçının yakın merceği altında. Hedefi dünyaya açılmak olan sanatçı pek çok farklı ülkede sevdiği ve işinin ehli olan sanatçı ile tanışma ve çalışma isteğini de sıklıkla dile getiriyor.

Yağlı boya, heykel gibi alanlarda da uzmanlığı bulunan sanatçı aynı zamanda dijital ortamda yaptığı çizimlerinin sınırlı sayıdaki baskılarını sosyal medya üzerinden kendi sanatını sevenlerle buluşturmaya devam ediyor.

Dövmen Şans Getirsin!

Halihazırda Bakırköy’de kurulumunda da rol oynadığı X Atölye’de çalışmalarını sürdürürken dövme eğitimleri ile bu sanatı icra etmek isteyenlere yol gösteriyor. Aynı zamanda kendi ekibiyle dahil olduğu sosyal sorumluluk projelerinde de isimlerini geçirmekten gurur duyduğunu ve dövme yaptığı sürece bu yardım kampayalarına dahil olacağını belirtiyor. Dövmen Şans Getirsin projesi ile barınaklara mama, dövmeseverlere de uygun fiyatlı dövme yaptırma olanağı sunuyor.

Batuhan Arda Şahin (isacthekid)

Batuhan Arda Şahin (isacthekid)

Batuhan Arda Şahin ve tüm çalışmalarını isacthekid instagram sayfasında bulabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için isacthekid.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir