İnsanlık Ölmemiş Dedirten Olay

01 Ağustos 2014 Cuma, 13:24

Ağlatan Kader
Fatih Çetin, şizofreni hastası olan arkadaşı Tarık Güzel’i Ağrı’dan Manisa’ya getirtti ve kendi açtığı merkezde ömür boyu bakımını üstlendi
Ferdi UZUN
Celal Bayar üniversitesi Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksek Okulu’nda 4 yıl aynı sırayı paylaştığı yakın arkadaşının şizofreni sonucu bakım merkezinde yattığını öğrenen Fatih Çetin (38), arkadaşını sahibi olduğu merkeze aldırıp ömür boyu bakımını üstlendi. Öğretmen olarak atandıktan sonra şizofreni teşhisi konulduğu için istifa eden ve Ağrı’daki Bakım Merkezi’ne yatırılan Tarık Güzel’in (35) durumunu yolda karşılaştığı amcasından öğrenen Fatih Çetin, arkadaşını uzun süren uğraşlar sonunda Manisa’ya getirip ömür boyu bakımını üstlendi.

Tesadüfen öğrendi

Çetin, 3 yıl önce Yunusemre ilçesi sınırlarında açtığı özel bakım merkezine aldığı arkadaşına öz kardeşi gibi bakıyor. Çetin, “Ona burada kutsal bir görevi yerine getirmiş gibi bakıyorum” dedi. Çeşitli sebeplerden dolayı okulu bir yıl uzatarak bitiren Tarık Güzel, 2004 yılında KPSS’yi kazanıp Selendi Pınarlar köyüne öğretmen olarak atandı. Güzel, mutlu günleri 2 yıl bile sürmedi. Şizofreni teşhisi yüzünden öğretmenlikten ayrıldı, yakınları tarafından Ağrı’daki bir bakım merkezine yatırıldı. En yakın arkadaşlarından Manisa Özel Güven Bakım Merkezi sahibi Fatih Çetin, tesadüfen sokakta karşılaştığı arkadaşının amcasından durumu öğrendi.

Bir yıl uğraştı

Zaman kaybetmeden Ağrı’ya gidip Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçti ve arkadaşını kendi sahibi olduğu merkeze aldırmak istediğini bildirdi. 1 yıl süren resmi yazışmalar sonucu Fatih Çetin, 4 yıl aynı sırayı paylaştığı Tarık’ı Manisa’ya getirdi.

“Üniversitede lakabı Şirin Baba’ydı”

Okullar yıllarından Tarık Güzel ile güzel anıları olduğunu söyleyen Fatih Çetin, kardeş gibi olduklarını vurguladı. Çetin, “Üniversitede çok güzel anılarımız vardı. Kardeş gibiydik. Benim o zamanlar saçlarım uzundu ve arkadaşlarım bana ‘Banderas’ Tarık’a da görüntüsünden dolayı ‘Şirin Baba’ derdi. Tarık becerikli karizmatik ve çok beyefendi bir adamdı. Ben İngilizce derslerini onun sayesinde geçtim. Yıllar sonra onu bu halde bulmak bana çok dokundu. Tarık hayatının geri kalan kısmını bu bakımda merkezinde geçirecek. Ama ben sağ olduğum sürece onu hiçbir yere bırakmayacağım. Devlet tarafından parası pulu ödenmese bile sorun değil. Tarık benim kardeşim ve ben ona bakarım” diye konuştu.

“4 sene boyunca her şeyi paylaştık”

Arkadaşı Fatih Çetin’e teşekkür eden Tarık Güzel ise şunları söyledi: “Okul günleri çok güzeldi. Derslerimize çalışır ve sınavlarımızı da geçerdik. 2004 yılında KPSS’yi kazanıp Pınarlar köyüne öğretmen olarak atandım. Kadrolu olarak 1 buçuk yıl çalıştım. Sonra rahatsızlığım nedeniyle istifa etmek zorunda kaldım. Beni Ağrı’daki bakım merkezine götürdüler. Bir müddet orada kaldım. Sonra 4 sene her şeyimi paylaştığım dostum Fatih beni Ağrı’dan aldı buraya getirdi. Ona sonsuz saygı ve sevgi duyuyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.