Hayatımızın merkezi olan alanları nasıl koruyacağız?

20 Şubat 2018 Salı, 09:36
Hayatımızın merkezi olan alanları nasıl koruyacağız?

Çoğu insanın başını sokabileceği, içerisinde sağlıkla, huzurla yaşamak isteyeceği bir ev hayali vardır. Bütçesi ev almaya müsait olan kişiler bir eve sahip olabilirken diğer insanlar da ev sahiplerine aylık olarak kira vererek yaşamını sürdürürler. Peki hayatımızın çoğunluğunu içerisinde geçirdiğimiz, özel eşyalarımızı barındırdığımız, yaşamımızı sürdürdüğümüz evlerimiz ne kadar güvenli?

 

Küçük mahallelerden merkezi alanlara kadar her yerde hırsızlarla karşılaşabilmekteyiz. Kendimize ait olan ya da kirada oturduğumuz evleri de hırsızlara karşı korumak isteriz. Bu yüzden evden çıkarken gözümüzün arkada kalmaması için kapıyı bir çok defa kilitleriz. Kilitler evlerimizin ve dolayısıyla bizlerin güvenliği için yeterli mi? Ne yazık ki artık sadece kilitler yeterli değildir. Hırsızlar bazı kilitleri açabilmekte ya da cam gibi bölümlerden eve girebilmektedirler. Böyle durumlar yaşamamak için evimize alarm taktırmak kârlı olacaktır.

 

Alarm sistemleri, hırsızlık olayı gerçekleşmeden haber veren sistemdir. Akıllı alarmlardaki sensörler, eve girmeye çalışan hatta yaklaşan biri olduğuna dair bizi uyarmaya başlar.

 

Alarm sistemini nasıl taktıracağız? Nelere dikkat etmeliyiz?

 

Her ilde ev güvenlik sistemleri ile alakalı firmalar vardır. Sakarya güvenlik firmaları açısından zengin şehirlerden biridir diyebiliriz. Evimize alarm taktırmak istiyorsak ilimizdeki firmalardan biriyle iletişime geçebiliriz. Eğer ki tanıdığımız bir firma yoksa,  internet üzerinden de araştırma yapabiliriz.

 

Anlaşma sağladığımız taktirde evimize gelen yetkilinin yaptığı işi görmeliyiz. Bu yüzden yapılan iş sırasında orada olmamız, alarm sistemini anlamamızı sağlayacaktır. Eğerki hırsızlar içeri girmeden alarmın uyarı vermesini istiyorsak pencere ve kapıların dışına bariyer taktırmalıyız.

 

Sakarya’da güvenlik için seçtiğimiz firmadan, evimizi dışarıya bağlayan kapılara ve pencerelere manyetik kontaklar takmasını istemeliyiz.

 

Sadece binanın içine değil binanın dışına da sesli siren taktırmalıyız. Böylelikle biz evde yokken de komşularımız ve çevredekiler uyarıyı alır.

 

Akıllı alarm sistemleri sadece hırsızlığa karşı alarmdan ibaret değildir. Yangın, elektrik kaçağı, doğalgaz kaçağı, suların açık kalması gibi durumlara da hakimdir. Hatta acil butonlar da bulunmaktadır. Hangisinin bulunmasını istiyorsak yetkiliye belirtmeliyiz. Güvenlik sistemleri, bu gibi istenmeyen durumlarda bize, polise, itfaiyeye, ambulansa haber verir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir